O důvěře ve vlastní osud

O důvěře ve vlastní osud

Podtitul: Ďábel se třemi zlatými vlasy

Originální název: Vom Vertrauen in das eigene Schicksal. Der Teufel mit den drei goldenen

Emitos - 2012
ISBN: 978-80-87171-30-1

Emitos (2012) 978-80-87171-30-1 80

Je neuvěřitelné, kolik moudrosti generací je uloženo v pohádkách a jak hluboce se nás stále jejich symbolická skutečnost dotýká. Zasvěcený psychologický komentář autorky může v této knize oslovit každého, kdo se četbou vydává také na cestu sebepoznání. Jako mnoho pohádek i ta o Štístkovi a třech ďáblových vlasech začíná hrdinovým narozením. Otázky osudu a vrozených předpokladů na jedné straně, a svobodné vůle a odpovědnosti jedince na straně druhé se spojují v tématu naplňování vnitřního určení, jak je vyjadřuje úsloví: Staň se, kým jsi. Kolik štěstí a kolik úsilí, kolik sebedůvěry, odvahy a také kolik pokory je zapotřebí k tomu, abychom se svému vnitřnímu určení přiblížili? Jak se vztahujeme k úkolům a úskalím, které nám život „bez našeho přičinění“ staví do cesty? Co vše musíme podstoupit, abychom poznávali i skryté stránky sebe sama a dokázali pak svým životem odpovídat na otázky, které nám klade naše okolí? Jak rozvíjíme své předpoklady? A jaké hodnoty umožňují nakonec člověku život smysluplně prožít? O tom všem – a o mnohém dalším – se píše v této knížce. (Založil/a: al-ma)

miiichalka
  30. 10. 2015, 12:26
Jednoduchosti, psané přespříliš složitě... Téma předurčení a důvěry ve vlastní osud bylo zpracováno mnohem lépe, zajímavěji a čtivěji. Fajn jako inspirace pro určitý úhel pohledu na sny, pohádky a mytologii, vlastně mi to ale spíš připomínalo vynucené úvahy ze základních a středních škol... O osudu a předurčení krásně píše třeba Hillman - tam nepochybíte určitě. Verenu Kast nedoporučuji.