Nouzový východ

Originální název: Revolutionary Road

Mladá fronta
ISBN: 978-80-204-1975-0

Mladá fronta 978-80-204-1975-0 288

Román amerického spisovatele je příběhem Franka a April Wheelerových, nadějného mladého páru znuděného banalitou předměstského života, který touží být výjimečný. Richard Yates se srdceravným soucitem a vhledem ukazuje, jak rozhodnutí Franka a April změnit svůj život k lepšímu vede ke zradě a tragédii. (Založil/a: anczaa)

Richard Yates Richard Yates
*03.02.1926 - †07.11.1992

jatox
  15. 8. 2011, 21:30
Psychologickej román o vztazích. Občas jsem to musela okomentovat: "Proč se tam všichni chovaj jako kreténi?"... po chvíli přemejšlení mi došlo, že je to takhle v podstatě ze života:-D

Knížka, která byla asi nejlíp filmově zpracovaná, co jsem kdy viděla. Přiznám se, že jsem nejdřív viděla film a ta zápletka a charaktery mě tak zaujaly, že jsem se rozhodla si to přečíst. Bohužel, nenašla jsem tam o moc víc, než ve filmu. Je tam opravdu všechno podstatný a moc dobře udělaný.

Styl je čtivej, nicméně nijak zvlášť zajímavej. Je to dost dějový, hodně rozhovorů, takže ta psychologie z toho spíš tak nějak čiší, než že by tam vyloženě byla rozebraná.

Čekala jsem, že se dočtu, proč to vlastně April udělala. Možná jsem jen málo četla mezi řádkama, ale nezbejvá mi, než si to prostě domyslet po svým. Nicméně, April nakonec asi vůbec nebyla špatná herečka:)

Taky mě zaujalo, jak příšerně zněly ty teatrální oslovení "miláčku, drahoušku," atd., v porovnání s tím, jak se k sobě chovali. Fascinovalo mě, jak hodně spolu mluvili a stejně nic nevyřešili. Proto mi to asi nepřišlo tak úplně reálný. Nebo lidi fakt neuměj nic řešit racionálně?
VerenaLord
  1. 2. 2013, 16:55
Lehce psychologické dílo o jednom nudném manželství a o problémech, které jej provází. Napsané pěkně, velmi čtivě, ale příběh není nijak výjimečný, děj je zbytečně natažený a vyplněný dlouhými dialogy o ničem. Věřím, že někomu se tato kniha zalíbí, ale mě bohužel nesedla.
Clementine
  20. 6. 2013, 17:39
U podobných knih si vždycky říkám "Proč ta snaha vymanit se ze stereotypu a nudy musí vždycky dopadnout tak blbě?"... A i když jsem asi věčný optimista a věřím, že nějak to jde, vím také, že to není lehké a lidé se z prvotního nadšení začnou cukat nad obavou ze ztráty svého "zaběhnutého pohodlí - vždyť vlastně nejsem tak nešťastný, abych musel opouštět to, co mám"... Rozhodně nejlepší Yatesova kniha, kterou jsem (zatím, třeba se to změní) četla... Sžila jsem se s postavou April (opravdu mě moc těší, že ji ve filmu hrálamá nejoblíbenější herečka) a Franka jsem místy chápala,ale místy i dost "nenášela za jeho ubohost"... Rozhodně tahle kniha stojí za přečtení, i když jsem si to první kapitoly nemyslela a málem jsem tenhle skvost odložila do kouta...