Popraviště

Dilia - 1989
ISBN: 80-203-0033-3

Dilia (1989) 80-203-0033-3 317
Lidové nakladatelství (1988)

Román odhaluje kritický stav dnešního světa, pro časté parafráze biblických motivů bývá román často řazen k magickému realismu. (Založil/a: jamalka)

s-reader
  29. 6. 2010, 17:45
JAMALKA: Nemyslím si, že bylo Popraviště opomíjeno. Vzpomínám si, že první vydání vyšlo v roce 1988 v nákladu 30 000 výtisků. Nebylo naprosto myslitelné, aby se dalo sehnat. Já jsem toto první vydání získal až po letech, když už se vyřazovalo z veřejné knihovny. Nebyla to zrovna kniha, která by byla lichotivá k tehdejšímu režimu, ale myslím si, že byla v tomto smyslu přeceňována. V tehdejším SSSR byla vydána ještě dříve a já jsem dokonce získal vydání části románu Popraviště vydané v roce 1987 (to už byl u moci Gorbačov) určenou pro školní děti (samozřejmě v ruštine).
Ale od té doby na náš trh vtrhla spousta knih podobného ražení a proto Popraviště poněkud zaníklo.
jamalka
  3. 3. 2010, 18:22
Těžko říct, proč je tato kniha tak opomíjená, protože je opravdu skvělá. Můžu jen doporučit všem, kdo mají rádi neobyčejné knihy.
Sedmikráska
  16. 7. 2011, 18:46
Nejdříve jsem přečetla Stanici Bouřnou, která pro mě byla naprosto fascinujícím zážitkem. Hledala jsem další Ajtmatovovy knihy a do ruky se mi dostalo právě Popraviště. Přečetla jsem ji, ale Stanici Bouřné se nevyrovnala. Zdála se mi podstatně pesimističtější a pochmurnější, což způsobilo, že bych po ní znova nesáhla, zatímco po S.B. ano (kdybych ji někde sehnala).
jorick
  30. 4. 2011, 16:27
Ještě před knižním vydáním vyšlo Popraviště v revue Sovětská literatura, které skoro nikdo nekupoval. Vliv této perestrojkové literatury může být zpětně hodnocen jako přeceňovaný. Jenže mám dojem, že skutečná literatura celkem kašle na to, jak je nebo není dobově oceňovaná. Já si vzpomínám, že pro mne byla kniha literárním zážitkem a mimoto i signálem svobody z tehdejšího Ruska. Zkusím si ji někdy přečíst znovu, neboť mám podezření, že kromě nostalgie je v ní i velkým kus literární hodnoty. Dotazování na to, jaké je místo člověka ve světě a zda má jakou odpovědnost k něčemu kromě sebe je asi nadčasové.