Originální název: John Barleycorn

ISBN: 978-80-7390-236-0

Omega (2015) 978-80-7390-236-0 192
Labyrint (2007) 80-85935-30-9 214
Labyrint (2002)

Život bouřliváka Jacka Londona byl velmi bohatý. Živil se jako kamelot, ústřicový pirát, člen pobřežní hlídky, námořník, lovec tuleňů, zlatokop i spisovatel. Při tom procestoval nemalý kus světa. Na všech cestách se neustále setkával s panem Ječmínkem…

soniaf
  15. 1. 2012, 19:16
Kniha naprosto předčila moje očekávání, London mistrně spojil vyprávění svých dobrodružných životních zkušeností a líčení svých myšlenek a názorů. To vše v souvislosti s jeho nadměrným pitím. Pravda, k prohibici se vyjadřoval poněkud radikálně, ale můžeme se vůbec divit, po tom co nám tu předkládá?
Nejvíce se mi na knize líbilo, jak pan London spatřoval nebezpečí alkoholu v tom, že je nerozlučně spjat s jakýmkoliv sociálním životem, na jakékoliv kulturní akci, setkání lidí, pracovní schůzce či prostém přátelském poobědvání je alkohol nabízen a hojně užíván a člověk, který ho odmítá je všem akorát pro smích. Tím je člověk tlačen ke konzumaci.
Bloodym
  3. 12. 2013, 8:52
Výborná kniha. Piju střídmě a občas, ale někdy se to vymkne z rukou a ne že bych se při svých studiích na vysoké v některých těch stavech neviděla :D
schumick
  23. 1. 2013, 7:48
Zpověď a životní příběh velkého člověka a spisovatele. Na jednu stranu dříč s obrovským sebezapřením, na druhou člověk, který neumí říci ne alkoholu (ovšem na přelomu 19. a 20. století byl prostě všude, zvlášť mezi dělníky v zemích západního typu).
Trochu mě na od Jacka někdy vadily výmluvy: "já tak silný a zdravý hoch, nikdo by nevypil víc než já, a přeci jsem démonovi podlehl". Jo hochu, není nad to si to přiznat rovnou :)
Některé kapitoly ve mě budily pocit podobný jako Děti ze stanice ZOO - závislost mladého člověka a zároveň absolutní neschopnost s tím cokoli udělat (částečně i díky prostředí a zvykům, kde se pohybuje).
jvaclavik
  8. 7. 2014, 10:20
Druhá knížka od J. Londona, kterou jsem četl a opět z ní mám zvláštní pocit. Autobiografická syrová zpověď. Zpočátku jsem to nevěděl, ale postupem času jsem si začal uvědomovat, že autor pravděpodobně popisuje sám sebe.
vladimirju
  1. 12. 2013, 0:31
Vynikající kniha. Je v ní spousta autobiografie i zkušenosti jiných. Hlavní hrdina si tak dlouho myslel, že má alkohol pod kontrolou, až zjistil, že alkohol má pod kontrolou jeho.
johny777
  25. 2. 2013, 10:05
Démonický příběh s dobrodružným nádechem, nasáklý pachutí Whiskey. Dobrý odstrašující příklad, jak lze snadno podlehnout všemožným ďáblíkům ukrytých v temných zákoutích naší duše.
tricky
  7. 4. 2010, 20:25
Démon alkohol od mého nejmilejšího spisovatele jsem musel číst několikrát , jako biografii J.L. , kvůli neodolatelnému autorovu stylu ,ale zejména pro tu pravou podstatu pravdy(či definice významu) - s touhle drogou se musíte naučit žít , když už jste jednou řekli ano. Ale porazit démona nejde.
velmi sugestivně a přitom přímočaře vylíčeno (tak nějak to uměli i Hemingway a pár dalších - SKUTEČNÝCH DOBRODRUHŮ
java
  28. 3. 2010, 12:25
Skvělé, jak jinak… Jack London umí velmi poutavě vyprávět příběhy a navíc když se jedná o jeho vlastní životní příběh, čtenář zpozná, že London prožil opravdu bouřlivý život, byl to skutečný dobrodruh. Také byl velmi odolný (snad geneticky) vůči alkoholu, což mu zachránilo život, ale zároveň to jeho situaci velmi zhoršovalo. V dnešní době alkohol není možná až tak běžný jako v dobách mládí Jacka Londona, tehdy (přelom 19. a 20. století) byl alkohol opravdu všude a hlavně všude se pil. Z jednoduchého důvodu – nebylo co jiného ve svém volném čase dělat, zaměstnání bylo skutečně tvrdé (viz neustálé 12-ti hodinovky pro 15-ti letého chlapce a to i v sobotu, manuální práce). A tak se člověk potřeboval nutně rozptýlit, nějak zapomenout na dennodenní dřinu a tu se nabízel alkohol, který člověku dal zapomenout a vytvořil mu skvělou náladu. Jenže obrovský problém číhá v návykovosti, která se u alkoholu vytváří velmi pomalu, ale o to je vážnější posléze je. Jako mladík se velmi často zdržoval ve výčepech, kde zaháněl nudu z volného času a cítil se tam velmi příjemně. Když měli všichni již něco vypité, tak se rozproudila zábava a to se Londonovi velmi líbilo. Taky má jen ty nejlepší vzpomínky na hospodského, který mu byl v určitém smyslu vzorem. Alkohol mu nikdy nechutnal, ale nechtěl být taky vyloučen ze společnosti, chtěl se družit a to nešlo jinak, než pít se svými přáteli při jakékoli příležitosti.
DRALI
  19. 3. 2014, 20:41
Bohužel, čekal jsem mnohem více. I přes některé zajímavé a čtivé pasáže mne tato kniha moc nebavila. Ano Jack prožil velmi pestrý a zajímavý život, o to více mne zaráží jak nudně ho dokázal popsat. Ale poselství je jasné - děti nechlastejte tolik, nebo se z toho jednou po... A to je svatá pravda.
Henry Morgan
  29. 10. 2010, 1:05
Tak tohle bylo velmi povedené. Dobroružné deníky s hodně upřímnou a krutou sebereflexí. Velmi dobré. Druhá polovina sice nebyla tak zajímavá jako ta první, ovšem zase se zde odkrývala Londonova pohnutá duše.
Welinie
  2. 1. 2016, 11:52
Neobyčejné příběhy obyčejného alkoholového maniaka... A ano sedí to na mnoho alkoholiků co znám :D Stojí za přečtení, ale žádná super kniha, která by mne nutila jej znovu otevřít, to není.
Florence De La Crue
  7. 4. 2014, 23:21
Smutná leč pravdivá výpověď člověka bojujícím po celý život se svým démonem. London se nedočkal svého přání. I v dnešní společnosti je stále kult alkoholu podporován a vzýván. Stejně i dnes se zástupy snaží stát těmi pravými chlapi, stejně jako kdysi autor. Každopádně vynikající a velmi čtivé dílo.
cihla
  1. 4. 2014, 11:30
Je to příběh ze života Londna. Kniha určitě stojí za přečtení, ale mezi svá oblíbená díla jí nezařadím.