Skafandr a motýl

Skafandr a motýl Originální název: Le Scaphandre et le papillon

Jota - 2008
ISBN: 978-80-7217-623-6

Jota (2008) 978-80-7217-623-6 144

Jean-Dominique Bauby byl dynamický a úspěšný čtyřicetiletý muž, který měl krásnou manželku, ještě hezčí milenku, dvě malé děti a prestižní zaměstnání jako šéfredaktor magazínu Elle.
Jednoho dne nevstal z místa řidiče svého luxusního kabrioletu a nevrátil se zpátky do svého života. Vlivem mozkové příhody kompletně ochrnul a oněměl, postihl ho tzv. syndrom uzamčení. Jediné, co spojovalo jeho nezasaženou mysl s okolním světem, bylo levé oko. Díky terapeutce a rafinovanému systému dorozumívání, který pro něj vytvořila, Jean-Dominique doslova „namrkal“ svou knihu, neobyčejně silné a dojemné poselství o triumfu lidské duše nad smrtelným tělem.
Skafandr a motýl vyšel ve Francii 7. března 1997. Jean-Dominique Bauby zemřel na srdeční zástavu o dva dny později ve věku 44 let.
Podle knihy natočil v roce 2007 stejnojmenný film uznávaný režisér Julian Schnabel (tvůrce filmů Basquiat a Než se setmí). Vynikající, nesmírně sugestivní filmové dílo Skafandr a motýl bylo uvedeno na filmovém festivalu v Cannes 2007 a Julian Schnabel za ně obdržel cenu za nejlepší režii. Film je od února 2008 promítán i v českých kinech. (Založil/a: Rakohammas)

Jean-Dominique Bauby Jean-Dominique Bauby
*23.04.1952 - †09.03.1997

Introvert
  4. 3. 2014, 16:20
Silný příběh. Člověk by si opravdu měl vážit každé drobnosti, kterou si zvládne udělat sám. Například jen tak si ležet ve vaně plné vody a moci si prsty u nohou regulovat její teplotu...
Můj hlavní pocit po přečtení této knihy - ohromný obdiv a úcta k práci terapeutky. Jak moc chtěla tomuto člověku pomoci, ona si uvědomila, že udržet tělo v čistotě nestačí. Práce na dorozumívacím systému musela být opravdu mravenčí. Klobouk dolů před oběma.
Keatin
  24. 2. 2012, 12:26
Nejprve jsem viděla film a to mě dostalo až ke knížce, která je velice něžná a depresivní zároveň. Když si uvědomím, kdo knihu napsal a jakým způsobem ...Jean-Dominique Bauby.
chrispe
  6. 1. 2013, 22:00
Smutné, děsivé. Doporučuji i film. Ta kniha člověku pomáhá uvědomit si spoustu věcí, které přehlíží.
Ruxandra
  29. 3. 2011, 10:29
Velmi zajímavý a smutný příběh a rozhodně nezáviděníhodný osud... Doporučuji přečíst, mě to donutilo se nad ledasčím zamyslet. Docela by mě zajímalo filmové zpracování.
Halalí
  26. 8. 2010, 11:01
Dobrá, i když velmi depresivní, kniha, podle které Julian Schnabel natočil výborný film (tady ukázka s cz dub. : http://www.youtube.com/watch?v=G9wFb9MSSpA)

Do ČJ dobře přeložila Jitka Řihánková
happyness
  16. 2. 2014, 23:23
Velmi zvláštní kniha - v pozitivním slova smyslu. Smutný, nepředstavitelný příběh, osud. - i život? Kniha ve mně vyvolává řadu otázek. A to je ono! Doporučuji přečíst. Chystám se zhlédnout film.
Kodama
  17. 5. 2013, 12:36
Kniha, která přinutí podívat se na svoje problémy z jiného úhlu a s odstupem... v knížce je i přes celkově smutný závoj pár milých a vtipných odstavců a vzniká tak zajímavý kontrast zoufalství, humoru a odevzdání.
ouishi
  7. 4. 2013, 10:39
Je to první knížka u které jsem ráda, že jsem nejprve viděla film. Je to poutavá knížka, která vám pomůže pochopit, že často to není tak, jak se zdá...
Veronica Castaneda
  27. 7. 2012, 22:49
Pokud hledá někdo neobyčejný a zajimavý příběh tak určitě doporučuji tuhle knihu. Nedočkáte se happy endu ani žádného milostného příběhu. U čtení teto knihy sem si připomněla, že tragédie a zlé věci se dějí i úspěšným a významným lidem. Je pro mě naprosto nepředstavitelné jak Jean-Dominique Bauby dokázal "namrkat" svůj smutný příběh ve kterém se nám snaží přiblížit své pocity. Ani si nedokážu představit, jakou námahu to muselo dát. Zanechal za sebou ojedinělé dílo za což mu vděčím. Navíc skvěle zvolený název, který trefně popisuje, jak se hrdina cítí.Stojí za zmínku i film, který vystihuje atmosféru z knihy. Řadím tohle dílo mězi mé nejoblíběnější.