Hitler se na vás usmívá

Hitler se na vás usmívá
Originální název: Hitler se na vás usmívá
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Druhé město - 2012
ISBN: 978-80-7227-322-5

Druhé město (2012) 978-80-7227-322-5 286

"Svět v podání Petra Měrky je jistě možno i vzdor všemu humoru a nadsázce vnímat jako beznadějný, cynický, hnusný, chorobný, perverzní, primitivní a veskrze vůbec zlý. Leč kdo nechce, nemusí tuto knihu číst. Kdo naopak tuto knihu - ať už z jakékoli pohnutky - číst bude, má možnost se ptát, v čem a nakolik se Měrkův literární svět liší od skutečného světa, jejž dennodenně obýváme a jehož jsme obětí i spolutvůrci." (Založil/a: s-reader)

Antonín
  22. 1. 2013, 18:52
Autor je buď naprosto geniální a nebo svým způsobem úchylný!!! Já si myslím, že to druhé bude správně. Povídky jsou tak strašně perverzní a drastické, že snad po každých třech větách sem knihu zavřel a řekl si, že Měrka je "divnej" !!! Petr Měrka je snad jedinej novodobý autor který mě svým dílem donutil si zjistit něco více o jeho životopisu. Zajímavé je, že kniha je velmi čtivá, já ji přečet takřka před spaním. No a nevim jestli to byl dobrej nápad. Ten sen co se mi zdál nebyl zrovna z těch příjemnějších. Dlouho jsem přemýšlel nad hodnocením jestli dát 4 hvězdy a nebo žádnou. Pak jsem si znovu vybavil ty perverzní nechutnosti v knize a výsledek vidíte. Podle mě to není normální a autor by se měl jít léčit.
HPL
  10. 10. 2016, 19:47
Sbírka krátkých, úderných abstraktních statí. Perverzí se tu nešetří a autor musí být skutečně "unikátní jedinec". I otrlého rebela jako já překvapí, že u nás taková kniha i dnes může vůbec vyjít...
Počáteční "originalita" se však rychle vytratí a poměr vtipu, drog a absurdit oproti totálním perverzárnám se bohužel zhoupne k horšímu. A tak nejúdernější na knize pravděpodobně zůstává její přebal.
Přesto nelituji a Měrka mě rozhodně upoutal. Až na ty extrémy celkem povedený a věrohodný jazyk ulice - resp. jazyk dnešních mladých Čechů. Dobrá analogie a zarmoucení dnešní společností. A po přečtení člověka i napadne, že zas natolik příběh realitě vzdálený není.
Takže nakonec v podstatě takové pohodová oddechovka (kniha je kratší, než vypadá).

PS: proč ten nesouvisející název?
Luremaster
  6. 3. 2013, 15:47
"Předstíráme, že přemýšlíme. Jedná se však jen o shluk malicherných fantasmat."

húú, co dodat..
Crocuta
  17. 9. 2016, 16:19
Opravdu nevšední čtenářský zážitek :-D. Kniha plná perverze a hnusu, která se co se násilí, deviací a zvráceného sexu téměř vyrovná Crasstovu "Strachu nad Albrechtovem" a směle může konkurovat Vopěnkově "Konci zákona", tvorbě Jana Pelce nebo knihám Reného Vaňka, hojný a naturalisticky popisovaný kanibalismus zase připomene Harníčkovo "Maso". Petrovi Měrkovi však bez diskuze patří suverénní prvenství co se týče popisů brutálních fekálních scén (viz kupříkladu opravdu "výživná" povídka "Tma v prdeli vlády"), jejichž obdoba (a to ani v nějakém mírnějším podání) mi není z české literatury známa. Ale ať už se autor pouze snažil šokovat, nebo má zkrátka tak zvláštní libůstky, jeho tvorba má rozhodně něco do sebe - krom jiného v tom, jak dovádí do důsledku trendy dnešní dekadentní společnosti a jak (pro někoho snad nereálně pesimisticky, pro jiné však možná jasnozřivě) předjímá neradostnou budoucnost do které svět jak jej známe pomalu ale jistě směřuje.