Dvanáct rozhněvaných mužů

Dvanáct rozhněvaných mužů

Orbis - 1962

Orbis (1962) 101

Soud projednal případ, v němž byl devatenáctiletý mládenec souzen pro otcovraždu a shledán vinným. Rozsudkem má být popraven na elektrickém křesle. Nyní se schází 12 porotců, jejichž bezpodmínečně jednohlasý výrok podmiňuje výkon trestu. Jedenáct z těch odpovědných za život nebo smrt obžalovaného chlapce chápe svoji funkci zcela formálně - jediný pochybující podnítí diskusi. Postupně stále dramatičtější průběh diskuse mění otázku odpovědnosti v problémy přímo žhavě osobní, odkrývá charaktery a z pout egoismu vyprošťuje přirozený smysl pro právo a spravedlnost. (Založil/a: pauline.pokorna)

Reginald Rose Reginald Rose
*10.12.1920 - †2002

vladislaus
  1. 10. 2015, 14:49
Jedna z geniálních světových divadelních her a skvělá herecká příležitost pro 12 charakterních herců. Kdysi jsem shlédl i americký film s Voskovcem, který byl též vynikající.
rt12
  18. 9. 2014, 17:48
Silná nosná myšlenka o tom zda je možné rozhodovat o životě druhého je známá. Mě se líbilo psychologické propracování jednotlivých postav samotných porotců. Každý vstupuje do místnosti se svým přesvědčením a svojí pravdou. Většinou jsou jejich názory odrazem jejich povahy. Je zajímavé sledovat jak se jejich názory mění a jakými způsoby se snaží mezi sebou ovlivnit.Doporučuji