Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Hladový příliv

89%
4 7
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Hladový příliv
Autor:
Originální název: The Hungry Tide

Nejnovější vydání:
BB art - 2005
ISBN: 80-7341-623-9
Počet stránek: 368
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 9x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 9x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
BB art (2005) 80-7341-623-9 368

Mezi mořem a Bengálskou nížinou, na nejvýchodnějším pobřeží Indie, leží rozsáhlé souostroví. Nese název Sundarban. Neexistuje tu hranice, která by oddělovala sladkou vodu od slané, řeku od moře, dokonce ani souš od vody. Tady po celá staletí jenom ti, jimž nic nepatřilo, čelili vládnoucím lidožravým tygrům a krokodýlům a dobývali si z bahna chudičké živobytí. Tady na počátku minulého století založil skotský vizionář utopické osídlení, kde by spolu mohli žít lidé všech ras, tříd a vyznání.
Usedlíci v Sundarbanu věří, že každý, kdo nemá čisté srdce a odváží se do vodního labyrintu, se nikdy nevrátí. Křehkou rovnováhu místního života naruší příjezd Pijáli Rájové, Američanky indického původu, a blazeovaného podnikatele z Dillí Kánáie Datty. Kánái se na ostrovy vrací na žádost své tety, místní osobnosti, poprvé od smrti svého strýce, politického radikála, který záhadně zemřel brzy po nepokojích na jednom z ostrovů. Když si Pija, která sleduje vzácné říční delfíny, najme za průvodce negramotného, ale hrdého místního lovce krabů Fakíra, stává se Kánái jejím tlumočníkem. Od této chvíle se příliv začíná obracet.
Amitav Ghosh objevuje další nové teritorium a z historie a mýtů vyvolává k životu jedinečné fascinující místo, jiný svět. Přitom Hladový příliv zároveň zkoumá jinou a mnohem méně známou džungli: džungli lidské duše. Je to román, který každou chvíli klade otázku: kdo může tvrdit, že správně hodnotí jiného člověka? (Založil/a: Rakohammas)

(více)  
Amitav Ghosh Amitav Ghosh
*11.07.1956

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

pavleek
80% 80% 80% 80% 80%
  22. 2. 2013, 23:05
Jdu si takhle Nepálem směrem k základnímu táboru Everestu a všechny knížky jsem měl přečtené a neměl je kde vyměnit. Došel jsem k osídlení Dughla, ve výšce 4.600m, kde je hostinec a ubytovna. Když jsem si prohlížel plakát Radka Jaroše narazil jsem na polici s knihami a mezi nimi tato kniha, v češtině. Zajásal jsem a vyměnil ji za jinou, již přečtenou knihu v angličtině. Podle prvního dojmu jsem si myslel, že se bude jednat o nějakou romantickou ptákovinu, sebevědomý bohatý muž z Dillí, potká emancipovanou vědkyni z USA v chudé oblasti Bengálska. Jenže Amitav Gosh k tomuto klišé přimáchá atraktivní prostředí drsné oblasti Sundarbans, nějaké ty indické pověsti, historii regionu, odkazy minulosti a atraktivní příběh je na světě. Ucítíte vodní džungli i kari s kraby. I dunící příliv. Dávám 4,5*.