Originální název: Martin Eden

Omega - 2015
ISBN: 978-80-7390-155-4

Omega (2015) 978-80-7390-155-4 368
Odeon (2001) 80-207-1097-3 352

Příběh muže, který se pokusil zvítězit nad vlastní nevědomostí a v tomto zápase uspěl. Příběh muže, jenž se pokusil zvítězit nad nevědomostí těch druhých a v tomto zápase podlehl... V románu o mladém námořníkovi nalezneme autorovu zpověď, jeho svědectví o velké touze po úspěchu a ještě větším zklamání, která zakusil, když poznal marnost veškeré slávy.
Martin Eden představuje jakési autorovo alter ego; spisovatel, který se odmítá podbízet a podílet na americkém snu. Uzavírá se před veřejným světem, senzacechtivou novinařinou, vzpouzí se psát na zakázku, čímž ztrácí možnosti obživy. Jeho vzpoura je však také jakýmsi klišé. Vzhlíží se v ní, svou tvorbu považuje za originální počin a vžívá se stále více do role romantickým osudem stiženého jedince, jehož život neodvratně směřuje k sebezkáze.

Pozoruhodný román, ve své době negativně hodnocený kritikou, má výrazné autobiografické prvky - včetně tragického konce. Dílo bylo zfilmováno v zahraničí i u nás.

rt12
  16. 9. 2014, 23:05
Přiznám se, že ,,Martin Eden" společně s ,,Tulákem po hvězdách" je to jediné co jsem od Londona dočetla s opravdovou chutí. Jinak jsem se u jeho knížek trápila a někdy i nudila.
LadysR2
  27. 1. 2013, 21:19
Přesně jako mab175. Pokoušel jsem se to číst jako kluk po knihách Bílý tesák, mořský vlk a nedočetl. Vrátil jsem se k tomu po letech a knihu beru jako mojí oblíbenou. I když jsem nic dalšího od Londona nečetl
Jokolo
  17. 9. 2014, 22:02
Tak tohle bylo totálně skvělý. Atmosféra dokonyš a s hlavním hrdinou se nedá nesympatizovat. Ale hlavně ten jeho vývoj - takhle dokonale popsaný vývoj hlavní postavy jsem v knize dlouho nezažil. London dokáže přesně vystihnout pocity hlavní postavy a vložit je na papír se stejným nadšením, jako Martin Eden své příběhy.
Dost se to liší od Tuláka po hvězdách, (bohužel) jediné knihy, kterou jsem od něj ještě četl. Tam šlo podle mě o něco trošku jiného. Martin je reálnější, vybarvenější a citlivější. Není lepší. Je stejně skvělý.
rahzul
  30. 5. 2015, 11:17
Josef:
"O té doby, co jsme se neviděli, opil jsem se jedinkrát, a to ještě nečekaně a náhodou, protože to bylo na lačný žaludek.
Když se dřu jako dobytek, tak taky chlastám jako dobytek. Když si žiji jako člověk, tak piji jako člověk - hlt tu a tam, když dostanu chuť, a dost."
ideal_alien
  17. 12. 2015, 17:54
Naprosto jedinečná kniha, která mě donutila zamyslet se nad sebou a následně se změnit. Ne každému se líbí, ale u mě patří k nejoblíbenějším, ne-li není nejoblíbenější.
mab175
  29. 6. 2011, 17:57
Poprvé jsem tuto knihu četl ještě jako dítě v očekávání dalšího dobrodružného románu od mého oblíbeného autora a vůbec se mi nelíbíla, takže jsem jí ani nedočetl. O pár let později jsem to zkusil znova a rázem se stala mou nejoblíbenější. Pro mě nejlepší Londonovo dílo.
tricky
  8. 4. 2010, 21:08
Pro mne osobně spisovatel č.1 a román č.1 , ta spojitost je vlastně logická.
Edenovo rozčilení nad nepochopením jeho ryzí pravdy ze strany okolí , ale hlavně jeho lásky je aktuální a inspirující i dnes a ještě dlouho bude. Já nevím proč mám rád ty smutné konce , ale jiný jsem si nedoved představit..
Zimomriavky , kdykoli se tuhle knížku jen podívám..
Jurik
  30. 5. 2015, 15:23
Kto pozná život Jacka Londona, je mu jasné, že píše o sebe. Je tam prenesene všetko z jeho života i smutný koniec... Čítal som túto knižku už ako asi 15 ročný (v tej dobe som čítal všetky dostupné Londonovky), ale dodnes si ju pamätám (mám 30). Pre fanúšika Jack Londona určite doporučujem prečítať životopisný román o ňom od Irwinga Stonea - Námorník na koni..
mudrc
  3. 2. 2011, 22:01
Pro mne nejspíš největší Londonovo dílo. Jeho bolestně pravdivý pohled na stádovitě poplatnou společnost lidí maloměšťácky předstírajících být něčím jiným, než ve skutečnosti jsou, nemůže být neaktuální. A ona nepochopená individualita "černé" ovce, v níž je zadušen život stádem těch "bílých", vedla v nevyhnutelný konec, tím smutnější.
sheeno
  1. 2. 2011, 15:18
Překrásný román, při kterém se ponoříte do děje a splynete s postavou Martina Edena. Budete se s ním radovat, ale spíše trpět. Příběh je popsaný tak, že snad nikoho nemůže zanechat emocionálně klidným. A smutný závěr jen podtrhne dokonalost tohoto ve své době nedoceněného díla. Pro mě tato kniha patří mezi top!
Bauhsan
  8. 11. 2010, 11:51
Vypráví o nepochopeném člověku, co se snažil vyniknout. Edena bohužel zaškatulkovali jako socialistu a od té doby je za blázna. Překrásná kniha která skvěle popisuje lidi a jejich osobnost.