Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Kniha Mormon

100%
5 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Kniha Mormon
 Všechny obaly
Kniha Mormon
 Všechny obaly
Kniha Mormon
 Všechny obaly
Kniha Mormon
 Všechny obaly

Podtitul: Další svědectví o Ježíši Kristu


Autor:
Originální název: Book of Mormon
Poprvé vydáno celosvětově: 1830

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Beth-Or - 2010
ISBN: 978-80-254-6911-8
Počet stránek: 578
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 1x v přečtených
v knihovně 7x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 2x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Beth-Or (2010) 978-80-254-6911-8 578 přetisk vydání z roku 1933
Nezjištěno / Jiné (2004) 1-59297-559-3 202 Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů
Nezjištěno / Jiné (1933) 578 A. Gaeth

Kniha Mormonova (anglicky Book of Mormon) je vedle Bible základní posvátná kniha Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, kterým se přezdívá mormoni. Zakladateli tohoto náboženství Josephu Smithovi byl podle učení mormonů text knihy zjeven andělem Moronim v roce 1827: Moroni předal Smithovi zlaté desky sepsané před čtrnácti stoletími v „reformované egyptštině“, jinak neznámém jazyce. Smith pak tyto záznamy pomocí „kamenů urim a thumim“ (překladatelů) přeložil do angličtiny, poté zlaté desky s originálním textem vrátil andělovi. Kniha byla vydána roku 1830 a je záznamem o Božím jednání s dávnými obyvateli Ameriky.
Kniha Mormonova podává zprávu o příchodu několika civilizací ze Starého kontinentu na kontinent Americký. Popisuje jejich historii, války, proroctví jejich proroků, atd. Zaznamenává návštěvu vzkříšeného Ježíše, který tyto obyvatele učil své evangelium. Bohabojný kmen Nefitů byl pak roku 421 vyvražděn bezbožným kmenem Lamanitů. Jediný přeživší Nefita, kronikář Mormon, otec Moroniho, zachoval dějiny těchto událostí na zlatých deskách, které pak byly předány Josephu Smithovi.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Tanmut)

(více)  

Štítky

více  
Joseph Smith Joseph Smith
*23.12.1805 - †27.06.1844

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Jan.S.Harold
100% 100% 100% 100% 100%
  12. 7. 2014, 22:16
Základní - avšak nikoli jediná - posvátná kniha mormonismu, atypického křesťanského hnutí u nás známého zejména díky jeho největší odnoži Církvi Ježíše Krista Svatých posledních dnů.
V češtině je kniha dostupná v několika vydáních, z nichž každé má trochu jiný osud. Jako první obálka výše se skví asi nejznámější vydání, modrá imitace kůže, nápis Kniha Mormon, uvnitř je uvedeno, že vyšlo v Praze roku 1933. Jedná se pochopitelně o reprint, a to porevoluční. Byl mormonskými misionáři u nás hojně rozdáván.
Doplnil jsem rovněž do kolekce obálek obálku podobnou, ale černou. Obsahuje rovněž nápis Kniha Mormon, není však zarámován mezi dvěma horizontálními linkami. Tak poznáte to skutečné původní vydání z roku 1933. Vyšlo péčí Arthura Gaetha, prvního misijního presidenta Církve u nás (působil zde v letech 1929-1936). Jako překladatel je uveden Edgar Theodor Havránek, což je asi jedna ze zajímavostí tohoto vydání. Edgar Havránek byl osobnost spojená nikoli s Církví Ježíše Krista, ale spíše s prvorepublikovým hermetickým a theosofickým prostředím.
Navíc jsem přidal ještě ne příliš známou obálku červenou. Ta pochází zhruba ze šedesátých let, je menšího formátu, než bývalo zvykem, a má měkké desky. Toto vydání bylo vytvořeno v zahraničí speciálně pro pašování do Československé socialistické republiky, kde mormonské církve byly v ilegalitě. Místo nápisu je na obálce jen vraženo "KM" a kniha nápadně připomíná Maovu "rudou knížku". Jak mi vyprávěl jeden misionář: "Když to u nás našli, ukazovali jsme na KM a říkali: To je Karel Marx!" :-)
Kniha Mormon byla u nás pojmenována v duchu dříve běžného jmenování knih biblických, např. Kniha Jób, Kniha Jeremiáš, Kniha Skutků apoštolských, atp. atd. Dnešnímu člověku tato vazba už nebyla vždy zcela průhledná a tak se objevilo nové vydání, které se jmenuje "logičtěji", nebo spíše moderněji, a to Kniha Mormonova. Toto vydání uvedla Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů před české čtenáře roku 2005 a jedná se o zcela nový překlad, který obsahuje nějaké opravy a snaží se být dle názoru překladatelů věrnější originálu, dle názoru mého příliš otrocký. Budu tedy nadále preferovat překlad Havránkův, což je čtivo příjemnější.
Ještě se českému čtenáři může dostat do rukou reprint původního Havránkova vydání, ovšem v atypických formátech oproti původní edici (a to A4, A5, A6), navíc se zlatou ořízkou. V takovém případě se jedná o vydání nakl. Beth-Or, který vznikl pro interní studijní účely, aby zpřístupnil původní Havránkův text čtenářům i v dnešní době, kdy Církev distribuuje pouze překlad nový.