Samé krásné věci

Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Montanex - 2012
ISBN: 978-80-7225-367-8

Montanex (2012) 978-80-7225-367-8 103

Navazuje na: Tady a teď, aneb, Co dělat, aby nám bylo hezky\r\n (Založil/a: al-ma)

macha
  23. 8. 2012, 9:56
Knížka ostravské autorky Jany Hochmannové Samé krásné veci volně navazuje na předchozí úspešný titul Tady a tedˇ aneb Co dělat, aby nám bylo hezky. „Texty mužeme žánrově oznacit jako relaxační povídky, které představují novum v současné české literature. Tyto povídky mají charakter filozofických rad, úvah, esejů, autobiografických příběhů, které napsal sám život. Autorka ve svých textech hledá a nelézá archetypální hodnoty, jež jsou v dnešní spolecnosti upozaděny a potlačovány, jako je opravdová láska, životní štestí, harmonický vztah mezi mužem a ženou, důstojná role matky. Role ženy je u Jany Hochmannové spojena s projevy všeodpouštející lásky, s pocitem duchovního naplnění, vzájemné blízkosti a pohlazení," charakterizuje dílko literární teoretik a kritik Lukáš Průša.
Podle jeho názoru se Hochmannová ve svých povídkách snaží ukázat čtenářům smysl života, předat rady ženám i mužum po vzoru Ovídiova díla Umění milovat, popisuje také touhu mnohých lidí zastavit se v čase a být sám sebou prostřednictvím ticha, modlitby, meditace a pozitivního postoje k životu.