Upír z činžáku

Poprvé vydáno celosvětově: 2011

Laser-books - 2012
ISBN: 9788071933540

Laser-books (2012) 9788071933540 296

Dcera komunistického funkcionáře Manka se po sebevraždě probudí v hrobce. Domnívá se, že byla omylem pohřbena zaživa, při návratu domů však před ní všichni prchají. Příslušník varšavské komunity upírů jí vysvětlí, že se stala jednou z nich. Připojí se tedy k nim a prožívá polskou realitu sklonku socialismu se všemi jeho zádrhely (nedostatek zboží včetně česneku proti upírům, estébáci, veksláci, komunistická ideologie atd.) z druhé strany životní barikády. Do děje zasáhne i oživlá mumie staroegyptského kněze, nekromanti a vlkodlaci, mihne se i zarputilý bojovník proti zlu Jakub Vandrovec… Jak je u Andrzeje Pilipiuka obvyklé, nechybí značná dávka drsného humoru. Ač kolem řádí socialismus a ateismus, všichni upíři – od šlechtice až po komunistu – drží spolu jako jedna rodina. Je až neuvěřitelné, co všechno se může dít za kulisami zdánlivě běžného městského života, ale nebojte, tahle kniha vám to osvětlí. (Založil/a: Snicketka)

s-reader
  26. 9. 2012, 9:50
I když Upír z činžáku na první pohled vypadá jako standardně dobré Pilipiukovo dílo, pro milovníky jeho knih bude určitým zklamáním. Předchozí povídkové knihy vynikaly břitkým vtipem, ale hlavně pointou a pevnou dějovou linkou, která rychle a nekompromisně k této pointě spěla. Možná právě proto, že je Pilipiuk skvělý povídkář, nedopadl jeho pokus o rozsáhlejší literární formu příliš dobře. Děj, jež se ze začátku začíná slibně rozvíjet, se utápí v drobných pseudopointách a nevede k jednoznačnému cíli. V druhé půlce se román rozpadá na něco, co připomíná lehce stmelené seskupení povídek. Na chvilku se na scéně objevuje Pilipjukův dlouholetý (vlastně i dlouhověký) hrdina Jakub Vandrovec, záhadná černá Volha, pak zase Necronomicon a nakonec nepovedený přísně tajný polský kosmický výzkum. Dokonce i scéna, ve které jde Marek na prohlídku k závodnímu lékaři, který zjišťuje, že Markovi nebije srdce, nemá žádný tlak, zato však potřebuje trochu obrousit špičáku, působí jako dolepená krátká povídka. Její pointa spočívá v tom, že lékař více věří svému vědeckému světovému názoru než tomu, co vidí.
alča87
  26. 7. 2013, 16:19
Moje první kniha od tohoto autora a hned jsme si připravila další. Kniha mě moc bavila. Je vtipná a dalo by se říct, že bláznivá. Je to spojení městských legend a výsměchu knihám typu Stmívání od Meyerové. Jednoduchá odpočinková kniha, která bude bavit hlavně ty, kteří vyrostli nebo jsou ovlivněni komunismem.
gabce
  17. 2. 2014, 16:55
Ačkoliv tendle druh literatury nevyhledávám, objevila jsem knihu v knihovně a nějak mne zaujala. Celkový pocit? Nebylo to špatné, ale ani nějak super - takže zlatý průměr, tedy alespoň za mne