Originální název: The Rules of Attraction

Mladá fronta - 2003
ISBN: 80-204-1073-2

Mladá fronta (2003) 80-204-1073-2 304
Votobia (1998) 80-7198-325-X 267

Pravidla vášně jsou jakýmsi kaleidoskopem, mozaikou složenou z útržků životů několika posluchačů Camdenské university svobodných umění, určené téměř výhradně bohatším studentům. Jejich rodiče jsou většinou dobře situovaní Američané, což ovšem neznamená, že by o životě svých dospívajících potomků cokoli jen tušili - a oni žijí a studují zcela mimo jejich dosah, jen s jejich platebními kartami. Žijí a studují podle svých vlastních představ, poplatně době, prostředí, zvyklostem, spolužákům a kamarádům od večírku k večírku, od známosti k známosti, ať už jde o orientaci homosexuální, heterosexuální anebo zdánlivě běžný vztah mezi chlapcem a dívkou. Protože ani jeden vztah tady není normální a nekončí banálně. Pravidla vášně jsou totiž jakýmsi antibanálním portrétem prázdnoty uprostřed zalidněné společnosti, anebo také jediným dlouhým večírkem složeným z osudů, jež se odvíjejí během jednoho studijního období kdesi na sklonku Reganových osmdesátých let minulého století... (Založil/a: Rakohammas)

Bret Easton Ellis Bret Easton Ellis
*07.03.1964

alča87
  5. 6. 2014, 15:00
Kniha, která je vlastně nekončícím večírkem, který není zrovna povedený. Tedy mně se na něm moc nelíbilo. Sice jsem knihou nebyla "znechucená" jako někteří jiní čtenáři, ale přesto jsem po přečtení knihy nebyl v dobré náladě. Příběh lidí, kteří nikam nesměřují. Obraz mladých lidí, kteří se zničili bohatstvím, které vytvořili jejich rodiče. Kniha podle mě neměla moc smysl, ale to je asi to nejvýraznější - nesmyslnost života postav. Je to nuda, jako jejich životy. Přesto beru tuto knihu jako dobrou zkušenost.
A nechápu proč zvolili v překladu název "Pravidla vášně" (vášně tam moc není) a nepoužili přesnější "Pravidla přitažlivosti".
Scarlett
  9. 8. 2013, 14:22
Z téhle knížky jsem byla dost na rozpacích. Pro všechny hlavní hrdiny platí jednoduchý životní vzorec: A je bezhlavě zamilovaný do B, přičemž B nemá o existenci A ani tušení, takže se pro jistotu vyspí (A i B) se všemi zbývajícími písmeny abecedy. Semtam se do toho připlete nějaká párty, potrat nebo sebevražda a výsledkem je tohle místy odpudivé, místy napínavé, místy nečekaně vtipné, ale především zoufale smutné čtení.
mitulka
  15. 11. 2012, 22:37
Po prvních přečtených stránkách jsem měla chuť knížku odložit a prodat ji. Opravdu. Tak jsem byla rozladěná z textu, který napsal tento autor. Nakonec jsem si to rozmyslela, přečetla ji až do konce, ale s tím, že už nikdy více nebudu číst tento žánr.