Bídné roky

Bídné roky Originální název: Aftenlandet

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1981

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1981) 526

Autor nás zavádí do blízké budoucnosti, do osmimiliónového velkoměsta Seetwateru. Na trhu se vzhledem ke katastrofálnímu nedostatku surovin objevuje stále více náhražkových potravin, služby fungují špatně nebo vůbec ne, ponížení, hrubost a surovost jsou pro obyvatele běžnou součástí života, všeobecná krize vrcholí. Bývalý architekt Allan Ung, jeho osmnáctiletá žena Lisa a pětiletý syn Boy odcházejí z města a usazují se ve starém přívěsu na obrovité skládce městských odpadků, stávají se robinsony na ostrově nakupeném ze zbytků umírající civilizace. Brzy nacházejí i přátele, stejné dobrovolné vyděděnce, jako jsou oni sami: bývalého doktora Fischera, který žije ve staré polorozpadlé vile na břehu zálivu, zamořeného chemickými odpady, obětavou a živočišnou děvku Mary Diamondovou a jejího příživnického ochránce Smileyho a nakonec i tajemnou dvojici „zahraničních dělníků“, Felixe a jeho němého bratra Run-Runa. Vytváří se svérázné společenství, řídící se vlastními nepsanými zákony, dokud i k nim nedorazí z umírajícího města zákony džungle. (Založil/a: Rakohammas)

Knut Faldbakken Knut Faldbakken
*31.09.1941

jaryj07
  17. 10. 2013, 8:05
Velmi povedená postapokalyptická kniha. Chcete - li sci-fi. Vyborné kapitoly a rozhodně možné scénaře dění a chování lidí v nejubožejších podmínkách života. Neustále skličující dojmy z budoucnosti postav, i jejich krajního chování v až skoro konečných životních situací. Určitě doporučuji všem, kteří přemýšlí nad tím, co by se mohlo stát, kdyby se všechno zhroutilo a vše, co považujeme za samozřejmost by se stalo objektem bojů, zoufalých činů, krutých skutků na ostatních a tedy rozkladem veškerých současných životních hodnot.
Pixx-73
  16. 8. 2012, 23:29
Velmi dobrá a většinu času i hodně čtivá postkatastrofická kniha. Příběh je podán hodně realisticky a nemohu se zbavit dojmu, že takhle nějak by to jednou mohlo dopadnout...
RedDuck
  21. 10. 2011, 19:12
Vynikající scifi které by nemělo uniknout nikomu kdo má rád katastrofické scénaře a postapokalyptické vize kde se pojmy jako morálka či lidství stávají drahým luxusem. Kniha je na svou délku i velice čtivá.
Nicole Kosková
  28. 7. 2015, 13:29
Bídné roky jsou knihou, která mě, tehdy jako velmi mladou čtenářku, významně ovlivnila. Knihu osobně neřadím mezi science fiction. Jedná se o příběh, který se jeví velmi realisticky, knížka okamžitě vtáhne čtenáře do děje. Jedna z mála knih, které přečtu více než jednou.
Julisima
  1. 10. 2013, 19:43
Moc jsem se na tuto knihu těšila a stejně tak nezklamala. Sci-fi - no spíše naše blízká budoucnost. Při neustálé finanční nestabilitě to takto jednou opravdu může dopadnout. Postupný rozpad civilizace, která je zvyklá na dnešní 'servisní konzumaci'.... Kniha by měla být v dnešní době zařazena do povinné četby.
Škoda jen, že od tohoto skvělého spisovatele jsou u nás dostupné jen dvě knihy.
CGY
  14. 5. 2012, 9:49
Myšlenka dobrá, provedení dostatečně pochmurné, z popisovaného hladu jsem dostával křeče v břiše. Ale zároveň neskutečně ukecané, zdlouhavé, nezáživné.
syl
  23. 3. 2012, 16:37
Kniha je spíše vizionářská než scifi. Ledacos je dnes již naplněno, až z toho mrazí. Doporučuju přečíst všem a zařadit do povinné četby. Není od věci si uvědomit, co všechno bereme v naší civilizaci jako samozřejmost a kam ten svět spěje...