Originální název: Lysistrata

Orbis - 1963

Orbis (1963) 141
Orbis (1960) 80-85921-24-3 141
Kvasnička a Hampl (1927) 101

Komedie o chytré Lysistratě, pod jejímž vedením Atéňanky a Sparťanky donutí své muže, aby zanechali válek. (Založil/a: nehodnotit)

Aristofanes Aristofanes
*448 př.n.l - †385 př.n.l

Preambule
  14. 12. 2014, 22:47
Možná úplně první divadelní hra s feministickými prvky.
Ve srovnání s římskou komedií je ta řecká na tom o mnoho lépe, co se týká nadčasovosti, nejinak tomu je i u Lysistrate. Věrně zobrazuje vztahy žen a mužů, touhu jednoho po druhém (samozřejmě vyvedenou do extrému) a pro úspěch u publika má samozřejmě i ideální hlavní téma: sex.
Je už na překladu, jak se zhostí všech těch jemných narážek, u mě se ovšem nesetkaly s úspěchem. Ale bude to asi hlavně proto, že jsem četla překlad z padesátých let.
Kiv Čitrem
  28. 8. 2014, 20:20
Aristofanova hra je plná demokracie (narážky na vedení obce, zapojení žen i cizinců) a nadržených dvojsmyslů (všechny ty klády a truhlíky :)
vikhy
  23. 9. 2014, 15:18
Tak tohle jsem četla večer před maturitou, a pak jsem se strašně snažila za každou cenu obsah převyprávět u komise :-) Četlo se mi lehce a svižně! Docela jsem se při čtení bavila.