Voda pro slony

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

Tatran - 2008
ISBN: 978-80-222-0549-8

Tatran (2008) 978-80-222-0549-8 286

Nevšedný příběh zaujme historickým pozadím, hlubokou lidskostí, leskem, bídou a špínou cirkusu na pozadí hospodářské krizí v třicátých letech v USA. Příběh připomíná plakáty z cirkusů dávných čas: „Budete se smát, budete plakat, jenom přistupte, dámy a pánové.“ Čeká vás čtenářský zážitek.
Jacob Jankowski sice o svých vzpomínkách nemluvil, ale v jeho devadesátileté paměti zůstávaly. Přechovával v ní vzpomínky na dobu, kdy ho osud hodil do vlaku, v němž měl domov cirkus Benzini – nejúžasnější podívaná na světě. Vzpomínky na svět zalidněný podivíny a klauny, který byl plný zázraků, bolesti, zloby a vášně. Na svět s vlastními úzce vymezenými iracionálními pravidly, s vlastním pojetím života i smrti. Svět cirkusu byl pro Jacoba zároveň spásou i peklem.Přišel do něho, protože ho opustilo štěstí – zůstal bez rodiny a bez peněz a netušil, jak dál, dokud nepřistál na své lokomotivou tažené “lodi komediantů”. Právě začínala krize a každý v tomhle třetiřadém cirkuse byl rád, že má alespoň nějakou práci. Marlenu, hvězdu volné drezúry koní, sem přivedla láska k nesprávnému muži, řediteli zvěřince s násilnickými klony. Slonice Rosie se k cirkusu dostala jako obrovská šedivá naděje, nové číslo, které mělo cirkus zachránit. Jenže s Rosie nebylo možné žádné číslo nacvičit, nebyla schopná poslechnout ani jednoduché příkazy. Pouto, které mezi touto nesourodou trojicí vzniklo, bylo založené na lásce a důvěře a nakonec bylo pro všechny tři jejich jedinou nadějí na přežití. (Založil/a: zuzka)

Sara Gruen Sara Gruen
*1969

janeicka
  28. 10. 2013, 16:13
Souhlasím s ostatními komentáři a chválím autorku za její nastudování cirkusového života ve 30. letech, opravdu precizní práce. Příběh byl rovněž zajímavý, ale co mi ze začátku hodně vadilo, byl velký výskyt jednoduchých vět a ne souvětí, překáželo mi to v lepším začtení do knihy. I tak jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, ale vidím to jen na 4*
Fabienne
  19. 2. 2012, 10:34
"Odkud jsi?"
Na chvíli se zarazím. Jsem z Norwiche nebo Ithaky? Pochází člověk z místa, odkud se vydal na cestu, nebo z místa, kde má kořeny?
"Odnikud," řeknu.
Velbloudovi ztuhnou rysy. Lehce se zhoupne na pokrčených nohách a skloní neklidné světlo lampy.
"Provedls něco špatnýho, chlapče? Jsi na útěku?"
"Ne," odpovím. "Nic takového."
Muž na mě dlouze upírá pohled a potom přikývne.
"Tak dobře. Stejně mi do toho nic není. Kam máš namířeno?"
"Nevím".
"Jsi bez práce?"
"Ano, pane. Řekl bych, že jsem."
"To není žádná ostuda," ujistí mě. "Co můžeš dělat?"
"Skoro všechno," odpovím.
Objeví se Grady se džbánem a podá ho Velbloudovi. Ten utře okraj rukávem a podá mi ho.
"Na, napij se."
Velbloud mě pozoruje a potom pomalu přikývne.
"Ráno zastavíme v Utice. Odvedu tě za strejdou Alem."
"Za kým? Kdo to je?"
"No, Alan Bunkel, skvělej principál. Pán a vládce známejch i neznámejch světů."
Musel jsem vypadat dost zmateně, protože Velbloud se bezzubě usmál.
"Kluku, netvrď mi, že sis toho nevšiml."
"Čeho jsem si nevšiml?" ujišťuju se.
"Kruci, pánové," vykřikne a rozhlíží se po ostatních. "On to vážně neví!"
Grady a Bill se šklebí. Jen na Blackieho to dojem neudělalo.
Velbloud se ke mně otočí, odkašle si a pomalu si vychutnává každé slovo.
"Nenaskočil jsi do obyčejnýho vlaku, hochu. Naskočil jsi do vlaku cirkusu Benzini, nejúžasnější podívané na světě."
-----------------------------

Jak už tu napsali jiní, autorka přesně popisuje cirkusové prostředí a dojem umocňují vložené dobové fotografie cirkusů a cirkusových umělců. Samotný příběh potom pozvedává způsob, jakým popsala jednu klíčovou událost: hned na začátku knihy se dozvídáme, že se něco stalo - něco zásadního - ale přesto není jasné, kdo to udělal. A ke konci příběhu se tatáž stránka objeví znovu, doplněná o pár slov a čtenář má jasno...

wendieta
  19. 9. 2012, 11:11
Krásný příběh. Obdivuju autorku za nastudování tohoto tématu a poté napsání poutavé knihy. Teď mě čeká film, tak jsem zvědavá jestli bude aspoň trochu tak dobrý jako kniha. Samozřejmě ze zkušeností s knihou a filmem od něj moc nečekám a knihu vřele doporučuji všem.
Plue
  28. 7. 2016, 20:07
Cirkusové prostředí - dobré. Romantická linka příběhu - nemastná, neslaná. Postavy - malé množství, nepropracované. Potěšilo mě, že autorka do knihy zapracovala příhody, které se (snad) skutečně staly. Rosie mi bylo líto (a nejen jí).
Artep524
  21. 5. 2015, 19:22
Knihu jsem po jejím přečtení nemohla nějak vyhnat z hlavy. Asi za to může silný příběh z prostředí, které si spisovatelé do svých děl zas až tak často nevybírají. Kapitoly, ve kterých již starý a téměř opuštěný Jacob vzpomíná na svůj nádherný život s Marlenou, jsou až dojemné. Zřejmě se ke knize ještě někdy vrátím, protože už po jejím prvním přečtení jsem si musela znovu přečíst pár stránek první kapitoly.
Dominie
  30. 9. 2015, 18:38
Skvělá, úžasná kniha. Já ani nemám dostatek slov pro to, abych vyjádřila všechny ty emoce, které na mě v rámci čtení působily.. Dlouho se mi nestalo, že by se do mě nějaký příběh tolik "zaryl". Všechno se mi reálně odehrávalo před očima.. Za mě pět hvězdiček a rozhodně nejlepší kniha, kterou jsme za celý rok četla. Super.
Barca9358
  2. 6. 2015, 22:48
Fajn oddechová knížka, nijak zvlášť komplikovaná a přitom jsem se nenudila ani chvilku, navíc o tématu, které zatím není v literatuře tak časté. Líbily se mi i doplňující historické fotografie.
W
  11. 6. 2014, 18:16
Skvělá kniha. Prostředí cirkusu je velmi dobrým námětem, děj je poutavý a líbilo se mi i prolínání dějových linií. Viděla jsem i filmové zpracování, ale jak už to bývá, knize se to prostě nevyrovná. Všem moc doporučuji a myslím, že i já se jednou ke knize vrátím.
koki.veru
  25. 3. 2015, 14:03
Skvělá knížka ze zajímavého prostředí. Opravdu originální knížka, a velmi hezké je i filmové zpracování. Myslím, že se k této knížce někdy určitě vrátím.
Jan_Makula
  2. 1. 2012, 11:32
Viděl jsem nejdříve film, po shlédnutí filmu jsem si musel prostě přečíst i knížku a můžu říct, že to je určitě lepší než film, autorka důkladně prostudovala cirkusové prostředí, velice popisovala city Jacoba a Marleny, proto dávám všech pět hvězdiček.
hanul.s
  8. 1. 2012, 18:30
Tuto knížku hodně pozvedá to, že autorka absolutně přesně zpracovala cirkusové prostředí. Navíc má talent dokonale popisovat situace - atmosféra, cirkus, Jacobovi pocity a Jacobovo stáří. Myslím, že si udělám čas, abych si knihu přečetla znovu.
JannikaN
  8. 6. 2015, 22:27
Opravdu super knížka. Už strašně dlouho jsem si ji chtěla přečíst (i přes to, že nemám moc v lásce cirkusy), protože mě tenkrát velmi zaujal právě film. Líbí se mi, jak mě čtení této knížky vrátilo zpět do 30. let k cirkusu, aniž bych si to uvědomila. Autorka to vylíčila naprosto skvěle. Také se mi líbilo prolínání dějové linie. Stařík , který se vrací vzpomínkami zpět do doby, kdy se dostal k cirkusu. Krásný příběh ... Ani nevím, jak rychle jsem ji dokázala přelouskat, ale četla se sama...
Terinka53
  4. 7. 2011, 11:08
Z knihy jde poznat, že autorka důkladně studovala cirkusové prostředí. Použila hodně motivů a situací, které se opravdu staly a to činí příběh velice poutavým. Moc se mi líbilo popisování stáří, bezmocnosti s kontrastem mladého života plného energie, lásky a vzdoru. Přečteno za 2 dny, dojem zanechán patřičný.