Originální název: První parta

Československý spisovatel - 1974

Československý spisovatel (1974)
Práce (1970)
František Borový (1948)

Poslední dokončený román vypráví o osmi mužích, kteří se dobrovolně přihlásili do první záchranné party, aby pomohli kamarádům zasypaným v dole. Nedokončené románové torzo je věnováno tragédii člověka s velkými uměleckými ambicemi, ale malým talentem. (Založil/a: nehodnotit)

Karel Čapek Karel Čapek
*09.01.1890 - †25.12.1938

svobodka
  20. 5. 2013, 9:30
Příběh je sice o celé první partě, ale nejvíce pozornosti je věnováno nejmladšímu, dříve studentovi Standovi. Velice obdivuji, jak Čapek dokázal vyjádřit pocity mladého člověka, jeho touhy, sny, naivitu 18 let.
dollyk
  9. 9. 2016, 23:54
Zpočátku jsem si s tím nevěděl rady. Myslel jsem že jde o dělnickou agitku z třicátých let (ó jak jsem se mýlil), a pak číst o touhách a představách rozháraného srdce mladého havíře? Ale od chvíle, kdy se na Kristýně stalo neštěstí to dostalo grády a Čapek si nádherně hraje s jazykem a jak umí vystihnout pravé jádro lidskosti, takové to upřímné člověčenství. Moc mě to bavilo, zhltal jsem to za dva dny a bylo mi líto, že je konec. Škoda, že jsem se k té knížce nedostal v sedmnácti nebo osmnácti, myslím, že bych ji miloval. Takhle ji jen obdivuji.
Gwaihir
  10. 1. 2015, 15:48
Zřejmě jediný román, v němž si Karel Čapek za své hrdiny zvolil obyčejné pracující, je bezesporu naplněn obdivem a úctou k čistotě a nezištnosti konání havířů riskujících život pro záchranu svých druhů. Ztvárnění příběhu se pak nese v krásném takřka básnickém duchu živého obrazu, který nám dovoluje nahlédnout do srdcí a duší jednotlivých postav a pohledem nezkušeného mládí poodhaluje čtenáři své vlastní pocity ze světa drsného, leč láskyplného, hornického prostředí. 95 %