Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Dubnová čarodějka

87%
4 14
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Dubnová čarodějka
 Všechny obaly
Dubnová čarodějka
 Všechny obaly
Originální název: Aprilhäxan
Poprvé vydáno celosvětově: 1997

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Metafora - 2016
ISBN: 978-80-7359-508-1
Počet stránek: 504
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 19x v přečtených
v knihovně 11x v knihovně
k přečtení 17x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 2x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Metafora (2016) 978-80-7359-508-1 504
Metafora (2002) 80-86518-11-6 500

Neuvěřitelný příběh ochrnuté a slepé dívky, román o hloubce ducha a síle imaginace. Desirée, od narození upoutaná na nemocniční lůžko, epileptická, úplně ochrnutá, zkroucená a spastickými záškuby trpící dívka, odsouzená k životu mezi čtyřmi stěnami nemocničního pokoje. Jako tolik jiných postižených dětí té doby je odklizena ze světa zdravých, neboť je považovaná za zrůdu, za slintající hříčku přírody, bez jakýchkoli práv a možností, a takovými dětmi se stát nechlubí ani se jimi nezabývá. Ale vždycky záleží na jednotlivcích, a tak do Desiréeina života vstupuje anděl v podobě lékaře, který zjistí, že dívenka má neporušenou inteligenci. Naučí ji pomocí náustku a hadičky, do nichž fouká, ovládat klávesnici počítače, a tak může Desirée komunikovat s okolím. Navštěvuje logopeda, učí se, sleduje televizi a čte a čte a čte... Udělá si maturitu a zabývá se myšlenkou na další studia. Jenže... Kdesi venku, za zdmi nemocnice, jsou Christina, Margareta a Birgitta, její tři sestry - ony však o její existenci nemají tušení. Nejsou pokrevní sestry, jsou sestrami díky tetě Ellen, která je vychovala. Christina je lékařka, Margareta vystudovala fyziku a Birgitta... Birgitta je šlapka, alkoholička a narkomanka. Každou z nich opustila matka, a každá z nich se s tím vyrovnává po svém. Pokud se s tím vůbec lze vyrovnat... Desirée touží po svých sestrách, chce, aby se o ní nakonec dozvěděly, mistrně rozplétá vlákna jejich životních příběhů. Nechce však vědět nic o příčinách vlastního postižení, nechce vidět svou matku. Dubnová čarodějka je nesmírně strhující, sugestivně vyprávěný, podmanivý příběh o lásce, touze a věrnosti, stejně jako o lhostejnosti, aroganci a blahosklonnosti. Děj knihy začíná v padesátých letech ve Švédsku, v době budování sociálně orientovaného státu, a končí víceméně v současnosti, v devadesátých letech. Název Dubnová čarodějka si autorka vypůjčila od Raye Bradburyho. (Založil/a: Rakohammas)

(více)  
Majgull Axelsson Majgull Axelsson
*14.02.1947

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Marselle
80% 80% 80% 80% 80%
  24. 4. 2016, 9:17
Tato kniha plná touhy a beznaděje postižené Desirée je opravdu pěkná. Ukazuje jak někdy mohou být osudy velice kruté k lidem, kteří si lásku a pěkné zacházení zaslouží, a naopak ti, kterým se ji dostane touto láskou pohrdají. Jediné co mi při čtení trochu vadilo, že se mi ty osudy sester začaly plést, jak se neustále přeskakovalo z jedné na druhou. Ale zase se to dá pochopit, když autorka chtěla přiblížit čtenářům celé osudy všech žen.
Asjadah
100% 100% 100% 100% 100%
  31. 8. 2016, 11:57
Magický realismus je můj oblíbený žánr. Proto jsem byla zpočátku trochu zklamaná, že mi nešlo se do knihy začíst tak, jak jsem si představovala. Střídání vypravěčů a dějových rovin mě zpočátku trochu mátlo, poměrně rychle se to ale utřídilo a pak už jsem jen četla jedním dechem. Jsem z knížky okouzlená. Jedná se o velice silnou a emocionální záležitost. V charakteristikách jednotlivých postav se autorce podařilo proniknout až do morků kostí. Ukazuje, že zlo v jedinci není vrozené, ale že je mu vnucováno okolnostmi, v nichž je často nucen žít, ale je rovněž pouze na člověku, zda špatnost přijme jako vzor, nebo se vydá jinou, lepší cestou. A taky, že nikdy není pozdě uvědomit si své chyby. Závěr je nechán tak trochu otevřený – asi aby si každý vybral, jak osudy sester dopadnou…