Originální název: The Beach

Volvox Globator - 1999
ISBN: 80-7207-335-4

Volvox Globator (1999) 80-7207-335-4 350

Brilantní román ze současnosti, který se stal vzorem všem mladým cestovatelům objevujícím Asii. Pláž je brilantně napsaný, inteligentní současný román. Obdržel několik literárních cen a stal se kultovní knihou své generace. Stejnojmenný film natočil režisér Danny Boyle. (Založil/a: zuzka)

Alex Garland Alex Garland
*??.??.1970

jatox
  22. 6. 2011, 22:15
Hodně čtivě napsaný. Musim říct, že sem občas prahla po dalším vysvětlování situace, nebo pocitů apod. Ale asi to patří k tý atmosféře knihy. Často se tam stane něco hrozně napínavýho a autor prostě utne kapitolu, další začně úplně o něčem jiným a o tom, jak dopadlo to předtím se jen tak jako mimochodem zmíní. :-D

Asi trochu SPOILER:
Je to občas docela brutální. Z tý knihy sem ani neměla pocit, že by si tam ty lidi nějak výjimečně dobře žili. Samozřejmě, byli oproštěný od blbostí dnešní doby, ale stejně. Trochu mi scházela v knize nějaká rozmluva, proč to vlastně bylo tak úžasný a ty lidi tam i přes ty tragédie prostě byli a k závěrečnýmu odchodu se rozhodli kvůli pro mě ne úplně jasnýmu důvodu.

Lehce sem nepobrala určitý jejich počínání, např. jen tak ze srandy porcování mrtvol...? Chtěl tím autor naznačit hyenismus zdrogovanejch lidí? Byly tam i další věci, ale přešla jsem to s pocitem, že "to jsou prostě magoři." Ale nevim, jesi sem to vyřešila úplně správně:-D

Ve vzduchu pro mě zůstalo viset asi dost otázek, ale mám takovej pocit, že to k tomu patří. A nebylo to špatný, to vůbec. Ale na můj vkus asi moc rozmlouvání s halicinacema a magorů.
HPL
  3. 3. 2015, 20:36
Varování: následující řádky mohou být poněkud chaotické.
Film jsem samozřejmě viděl již dávno (v tom pravěku, kdy jsem považoval knihy za "něco pro intouše"... haha), a přestože je plný povrchností, má v sobě velkou sílu. To, že jí bere z této předlohy jsem sice tušil, nicméně po přečtení mi přijde, že jsem netušil ani ho*no.
Kde vlastně začít? Oproti filmu je kniha určitě logičtější a reálnější. Navíc je celé dobrodružství napsáno zcela upřímně a nevtíravě. Mám z této knihy takový pocit, že (bohužel pro to nenacházím lepší slova) Alex Garland nepíše jako spisovatel, ale jako člověk. Žádné hrátky s textem, prostě jste s Richem tam a hotovo.
Celkový popis ostrovního života je nádherný ve své jednoduchosti i složitostech. Myšlenka rozdílu mezi turistou a cestovatelem. Vlastně škoda slov, přečtěte si to a věřím, že si v tom najdete to svoje.

Následující části mohou obsahovat drobné SPOILERy:
Zpětné uvědomnění změn ve filmu vyzní úsměvně - Rich američan, haha; navíc Sal nevypadá zrovna jak Tilda Swinton, takže mi bylo jasné, kolik věcí musel film "zkomercionalizovat". Ve filmu jsem měl nejraději Duffyho (a v knize to nebylo jinak), přestože tam měl minimum prostoru, a právě protože jsem doufal, že zde ho dostane víc. Zde nutno dodat že Robert Carlyle si ho zahrál královsky (hlavně ten skotský přízvuk), samozřejmě až na tu vychrtlost. Nedávno jsem chvíli po Pláži četl Klub rváčů, a troufnu si tvrdit, že srovnání Rich vs. Duffy a hl. "bezejmený" hrdina Klubu rváčů vs. Tyler Durden není tak daleko od pravdy! Život na pláži se skutečně ukáže jako ne-tak-úplná idylka (a už rozhodně ne ta filmová). Celou doby si příběh drží hutnou atmosféru a hltal jsem každou další stránku, nejděsivější pro mě ale byla první scéna v jeskyni - skutečné dilema k zbláznění. Rich je občas (ehm, čím dál víc) docela adrenaline junkie, ale stejně mě bavil celou dobu. Navíc, komu z nás občas trochu nepřeskočí?
Závěrem bych snad už jen dodal, že mě potěšila narážka na slavná slova pl. Kurtze, a jediné, co mi v knize chybělo, bylo trochu více Duffyho, detailnější vysvětlení jeho sebevraždy, a také bližší vysvětlení inspirace jmen 3 zakladatelů postavami WB.

Ale to všechno jsou jen detaily. Pláž je něco víc než jen kniha, Je to okno do jiného světa, který většina z nás pravděpodobně nikdy nenavštíví, a Ti co ano, na to budou vzpomínat do konce života. A když je řeč o konci - tak ten je docela sada! (a je celkem jasné, že se do filmu němel nejmenší šanci dostat).

MUST READ
Elrond
  20. 10. 2011, 11:42
To B: Vyšlo už to před delší dobou (1999) a asi je to rozebrané, alespoň co sem mrkl i na net, Ale pokud dnes člověk projde pár antikvariátů osobně nebo virtuálně tak sežene skoro všecko, určitě i toto.

P.S. (doplněno ke komentáři v roce 2014): tak tuhle knihu jsem dopochopil po návštěvě skrytých lagun na Filipínách (Palawan). Lidičky, to je Eden !!!
basa_Pitrs
  14. 10. 2014, 9:42
Když už pro cestovatele na Zemi neexistuje žádné místo, osud mu do rukou přihraje vstupenku do Ráje. Musí však akceptovat skutečnost, že ho bude sdílet s bandou drogově závislých, labilních kámošů, kteří už zapomněli, proč je to tady vlastně tak strašně úžasný. Těžko si zachovat chladnou hlavu, když ji neustále zaměstnávají všudypřítomné halucinace a situace v komunitě se začíná vyhrocovat. Jedno je ale jisté: Ráj má svoji kapacitu. Nepovoluje se již žádný další příchod, ale ani odchod. Tak užívej!
Zvejka
  28. 8. 2013, 13:55
Nejdřív jsem viděla film (asi tisíckrát), pak jsem teprve zjistila, že je to podle knižní předlohy. A překvapivě mi čtení nekazila představa filmu, spíš naopak. Rozhodně 5*, není co vytknout.
Aadri
  21. 9. 2012, 22:08
Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Bože, ta představa skrytého ráje. Únik od všeho a všech. Moře, slunce a... a pláž. A přesto to vlastně tak úplně ráj vždycky není...
koriandr
  4. 8. 2012, 18:34
Kniha si mě získala nejen svým úžasným stylem vyprávění(hlavně Richardovy tripy a popkulturní narážky), zajímavými postavami, které nejsou jednoplošné a mají mnoho vrstev, ale i úžasnou atmosférou, která mě zcela vtáhla na jednu přísně střeženou thajsou pláž.

If you accept that universe is infinite, then that means there’s an infinite amount of chances for things to happen.
If there’s an infinite amount of chances for something to happen, then eventually it will happen - no matter how small the likelihood.
vykur!
  8. 10. 2012, 19:16
B
  24. 6. 2011, 13:14
Zdravím,

Pláž je můj nejoblíbenější film a ne jen kvůli Dicapriovi.. ;-) Jen by mě zajímalo, zda se dá tento knižní titul sehnat v češtině a pokud ano, tak kde? Díky za odpověď. B.