Originální název: Kazaki
Poprvé vydáno celosvětově: 1863

Naše vojsko - 1948

Naše vojsko (1948)
Jos. R. Vilímek (1912)

Celých deset let Tolstoj zápasil s touhou napsat Kozáky. Roku 1852 si napsal krátkou báseň na toto téma, po roce začal psát povídku, ale nezdařila se mu, ačkoliv Kavkaz dobře poznal, a proto ji odložil. Vrátil se k ní až roku 1862 (mezitím stihl prožít obležení Sevastopolu a oženit se), aby jí dokončil protože potřeboval peníze. A tak se Kozáci objevili počátkem roku 1863 v „Ruském věstníku".
Mladý ruský šlechtic Olenin přijíždí jako kadet ruské armády na Kavkaz a je ubytován se svojí setninou ve stanici kozáků.

Zde se seznámí se starým kozákem a začíná poznávat místní lidi, kulturu a přírodu. Mezitím hlavní hrdina Lukaška zabije na noční hlídce v kordónu nepřátelského partyzána a rázem se stává velmi váženým a pyšným. Lukaška si namlouvá Marjanku, do které se však brzy zamiluje i Olenin. Olenin poznává faleš svého dřívějšího života a zamiluje si nejen Marjanu, ale i zdejší životní styl. (Založil/a: vladislaus)