Syn stínu

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Argo - 2008
ISBN: 978-80-7203-995-1

Argo (2008) 978-80-7203-995-1 108

V románu islandského autora, jehož texty našinec možná zná z písní zpěvačky Björk nebo z muzikálu Tanec v temnotách Larse von Triera, se křišťálově čistým jazykem vypráví o démonickém pastoru Baldurovi a jeho honu na lišku, ze kterého se v majestátní islandské krajině stává lítý souboj člověka s přírodou a nesmlouvavá konfrontace etických hodnot. Jak se na pořádný historický román sluší, přemítá se tu nad žhavými otázkami dneška. V roce 2005 Severská rada udělila autorovi za tuto knihu prestižní Literární cenu. (Založil/a: jamalka)

Sjón Sjón
*27.08.1962

Ghoulman
  16. 6. 2016, 17:54
Stejně jako spravedlnost nakonec dohnala pastora i na mne tato balada dolehla až dlouho poté, co jsem si ji pustil k tělu. Jako temnota, skrývající se pod vrstvami oslnivě bílého sněhu. Jako kletba vyřčená zpod přivřených rtů. Sotva patrný záchvěv větru na zamrzlé planině, který, pokud si nedáte pozor, pronikne až do morku kostí. Ryšavá maska plná proměn a bolesti, rozdírající kůži a půlící srdce vedví. N'est-ce pas?
thefreakinside
  11. 2. 2016, 15:07
Chm, krátké dílo z konce 19. století zasazeného do zasněženého a mrazivého Islandu. Škoda, že se autor trochu více nerozepsal, protože místní reálie popsal dost živě, ale nějak se ke mně ten mráz nedoplazil, jako třeba u Dcery sněhu (Eowyn Ivey), kde jsem se cítil při čtení jak sněhulák s mraženou mrkví z kauflandu. Na druhou stranu je knížka obsahově výživná, o pár postavách - pastora, bylinkáře, mongoloidní ženštině s Downovým syndromem a mazané lišce ryšce. Pastor Baldur Skuggason si jednoho dne hodí flintu přes rameno, nacpe si tlumok proviantem a vydá se na lov na lišku, netuší však, že se v drsné krajině Islandu může z lovce stát lovná zvěř.

Myšlenka, co mě zaujala (z Ovidia):
Omnia mutantur, nihil interit. Vše se mění, nic nehyne.