Nejspanilejší ze všech bohů

Nejspanilejší ze všech bohů

Podtitul: Eseje

Originální název: Nejspanilejší ze všech bohů
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Karolinum - 2012
ISBN: 978-80-246-2042-8

Karolinum (2012) 978-80-246-2042-8 233

Jsme plně svobodní, částečně, anebo je naše svoboda jenom zdánlivá, zatímco každý náš čin je okem řetězu příčin a důsledků? Otázka svobodné vůle zaměstnává teology, filozofy, psychology i právníky tisíce let. Není to pouhá hra s pojmy; z řešení problému svobodné vůle vyplývá právní a morální odpovědnost. Co je láska? Existuje jediná láska, existují dva nebo devět druhů lásky? Jsou všichni lidé na světě v podstatě stejní, nebo se lidé z dalekého Východu mohou hluboce lišit od lidí ze západního kulturního okruhu? Mnozí rozlišují rozměr bytí, kterému říkáme hloubka nebo přesah. Nacházejí ho v poezii, ve filozofii, v matematice, hudbě, v přírodě stejně jako v náboženské víře či meditaci. Co je hloubka neboli transcendence? A to nejtěžší nakonec: Co je čas? Liší se čas lidský od fyzikálního? Otázky, které se ještě před nedávnem zdály být nepřístupné vědeckému zkoumání a řešení. Vývoj sociální, kognitivní a afektivní neurovědy dokázal, že takto uchopitelné jsou. V jaké míře? Kam dospělo a kam směřuje současné poznání? (Založil/a: al-ma)

Jana Edita
  3. 7. 2016, 18:39
Jedna z nejnáročnější, ne-li nejnáročnější kniha, co jsem kdy četla. Pro člověka, který neví prakticky nic ani o lidském mozku, ani o neurovědě, je zde myslím až příliš mnoho obrázků, grafů a terminologie. Přesto všechno je to skvělé a velmi inspirativní čtení, které připomíná mimo jiné i mnoho zajímavých, přelomových experimentů.
Takto jsem se seznámila s texty Františka Koukolíka a jsem si jistá, že to zdaleka není naše poslední setkání.
Cermag
  1. 2. 2016, 10:01
Neskutečně zajímavá kniha, která zkoumá několik zásadních věcí v našem životě (6 esejí) z pohledu neurovědy, funkcí mozku a dalších pohledů.
Pro mě byla nejzajímavější hned první kapitola o Svobodné vůli, nicméně ostatní jsou také velmi zajímavé.
Jako jediný nedostatek bych viděl to, že kniha obsahuje mnoho skenů mozku a zároveň jednotlivé části pojmenovává, ukazuje, kdy se zapojují do různých funkcí atd., což pro laika je celkem nepřehledné a moc mu to neřekne, nicméně podání odpovídá vědecké práci a má všechny náležitosti.