Michal, bratr Jerryho

Toužimský a Moravec (1992) 80-900137-5-9 295

Michal bratr Jerryho: Román ze světa cvičených zvířat

whack
  14. 1. 2017, 23:47
Príbeh je to dosť hnusný, najmä tá druhá časť, keď sa prenesie do prostredia obchodovania so psami a do temných zákulisí cirkusov. Poukazuje na utrpenie zvierat v tomto zábavnom biznise. Podrobne popísané strašné vzťahy cvičiteľov k zvieratám mali reálne za následok založenie radikálnej organizácie Jack London Club, ktorá bojovala proti zneužívaniu zvierat. Hlavného hrdinu som zozačiatku nemusel, ale postupne sa jeho charakter vyprofiluje k hodnotám, ktoré vzhľadom k situácii zdieľam: „Nikdo by toho psa ode mne nedostal! Víte, zabil bych dříve takového člověka.“ Avšak predsa ľudské postavy tu nehrali rolu hlavných hrdinov, a to je iba ďalším plusom. Nečakané zvraty a napínavé vyvrcholenie deja.

Na konci knihy v doslove London silne kritizuje využívanie zvierat v cirkusoch a vyzýva čitateľov k zapojeniu sa do organizácií za welfare zvierat: „Přivedla mne má znalost lidské povahy k přesvědčení, že nikdo z normálních, duševně zdravých lidí, by nesnesl pohledu na cvičící zvířata, kdyby věděl, jak strašná utrpení se za nimi tají. Ať se všichni lidé přesvědčí o bestiální a ustavičné ukrutnosti, kterou jediné je možno zvířata donutit, aby prováděla umělecké kousky! Ať všichni muži a ženy, hoši i děvčata, obeznámivše se takto s podstatou výcviku zvířat, se stanou členy místního a národního svazu proti týrání zvířat!“
dollyk
  30. 11. 2016, 9:32
Kniha tematicky navazující na Jerryho z ostrovů, ovšem úplně jiná než předchozí. Je také napsána naprosto úžasně, snad jen cirkusové prostředí, které mě nikdy moc neoslovovalo, zavinilo, že mě ta kniha bavila o stupínek méně, než příběh z Šalamounových ostrovů.