Rytířské srdce majíce

Originální název: Rytířské srdce majíce
Poprvé vydáno celosvětově: 1984

Odeon - 1984

Odeon (1984)

Trojici básnických děl, kterou zpřístupňuje tento svazek - Vévodu Arnošta, Jetřicha Berúnského a Tandriáše a Floribellu -, zcela zastiňovaly starší projevy české středověké epiky se světskými náměty, Dalimilova kronika a Alexandreida. Byla vydána jen jednou, začátkem tohoto století, a pod vlivem pozitivistických literárních historiků, kteří viděli v rytířské epice druhé poloviny 14. věku pouhou daň souvěké módě a bezcenné napodobování německých předloh, se vžil názor, že je výrazem úpadkových tendencí a zálib. Teprve v posledních letech se dospívá k překvapujícímu poznání - že tato tři díla a rytířská epika druhé poloviny 14. století vůbec - ve skutečnosti vytvářela osobité umělecké hodnoty a měla významnou úlohu v kulturním vývoji své doby. Poté, co se dočkalo moderního vydání staročeské zpracování látky o Tristanovi a Isoldě, jevila se naléhavá potřeba vydat také Vévodu Arnošta, Jetřicha Berúnského a Tandriáše a Floribellu. Tím, že se tohoto úkolu zhostila, přispívá naše edice k rehabilitaci neprávem přezírané části staré české literatury. Vysvobozuje ze zapomenutí díla, která po desetiletí figurovala vlastně jen ve výčtech literárněhistorických příruček, obohacuje naše kulturní vědomí. (Založil/a: Shaman)