Habsburská monarchie

Podtitul: Dějiny Rakouska-Uherska slovem i obrazem

Universum - 2012
ISBN: 978-80-242-3064-1

Universum (2012) 978-80-242-3064-1 160

Atlas Habsburské monarchie Wilhelma J. Wagnera odhaluje krajinu staré monarchie v plné kráse, láskyplně přibližuje a srozumitelně předvádí její obyvatele a jejich životní styl, uvádí nás do pestré mnohotvárnosti a radostí života tehdejších lidí, by mohl být špatně pochopen jako pokušení lkát po starých časech. Avšak Wagner nám připomíná také bídu a nouzi oné doby, národnostní třenice a útlak i omezenou zatvrzelost, jež je ruku v ruce provázela. Ne, není to nostalgický atlas. Je to zdařilý pokus ukázat a vyložit vývoj, v němž se všechny národy kolem nás proměňovaly v to, čím jsou dnes. A my s nimi. Všichni jsou ještě - nebo přesněji řečeno: už zase našimi nejbližšími sousedy. Tahle kniha nám představuje včerejšek, abychom se naučili posuzovat dnešek a vážit si ho.

S využitím četných dobových map, grafů ze starých školních atlasů či fotografií ze soukromých archivů z let 1804 až 1916 sugestivně líčí pestrou mnohotvárnost jednotlivých bývalých korunních zemí a jejich národů. Výsledkem je pestrý, poutavý kaleidoskop informací, dokumentů a obrazových výjevů z dávno zaniklých „starých časů“, jež ovšem mnohé z nás dokážou ještě dnes nejen zaujmout, ale i okouzlit a inspirovat. Kniha je vhodná pro čtenáře všech věkových kategorií. (Založil/a: Antonín)