Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Ráj

60%
3 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Ráj

Podtitul: Výbo z povídekPoprvé vydáno celosvětově: 1977

Nejnovější vydání:
Albatros - 1977
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Albatros (1977)

Jde o výbor, který uspořádala Dobrava Moldanová a který vyšel roku 1977. Obsahuje povídky Dětský Ráj (z knihy Černí myslivci), Přítel, Lom, Výlet, Ve sklepě, O bramborové Náně (z knihy Jarní záhony), Závist a Koťátko (z knihy Hrdinné a bezpomocné dětství) a knihu vzpomínek Ráj: Letopisy dětské duše. (Založil/a: Izzy)

(více)  

Štítky

více  
Růžena Svobodová Růžena Svobodová
*10.07.1868 - †01.01.1920

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Izzy
60% 60% 60% 60% 60%
  5. 8. 2012, 13:00
Ráj: Letopisy dětské duše - kniha vzpomínek psaná ich-formou. Vzpomínky jsou členěny do kapitol různými drobnými událostmi, které pro ni jako pro dítě byly významné. Není zde tedy přesná dějová návaznost. Atmosféra je především idylická, ale objevují se i smutné události. Autorka se snaží i o psychologickou studii dítěte. Ukazuje, jak je dětský svět plný tajemství, objasňuje nejrůznější dětské dojmy z neznámých věcí a dějů a zabývá se odlišností citového a myšlenkového světa dětí od dospělých. Hlavní hrdinka Petruška zažívá pocity lásky, něhy, klidu, bezpečí, ale zároveň i nějaké první rozpory. Vnímá hlavně odlišnost vztahu, který má s matkou, od vztahu s otcem.
Dále v knize najdeme povídky, ty jsou také věnované dětem. Růžena Svobodová líčí hlavně děti chudé a trpící. Odhaluje sociální útlak. Chudé děti jsou zde poučeny, že zázraky se nedějí. Nedokážou si představit, že by mohly žít lépe, neví, jak blahobyt vypadá, pouze sní o prostých darech. Růžena Svobodová se zabývala i dětmi ze zajištěných rodin. Snažila se ukázat, že dítě, které zdánlivě prožívá šťastné a bezstarostné dětství, ve skutečnosti narazí na různé problémy, které ho mohou poznamenat. Děti dosahují vítězství, která jsou sice někdy drobná, ale představují mravní hodnotu. Svůj názor, že dítě ze všeho nejvíc potřebuje lásku a pochopení vkládá Svobodová do různých děl.