Ve stínu trojzubce

Ve stínu trojzubce Originální název: Strzaly pod cisna
Poprvé vydáno celosvětově: 1971

Naše vojsko - 1973

Naše vojsko (1973)

Skončila válka, hitlerovké Německo kapitulovalo a Evropa si oddechla.Život se začal vracet do normálních kolejí, ale né všude.Na území Polska terorizovali obyvatelstvo jednotky tzv.Ukrajinské povstalecké armády ( UPA ).

Oddíly UPA byly pestrou směsicí různých národností.Vedle Ukrajinců a Poláků v nich působili hlavně esesmani a němečtí vojáci vůbec, luďáci, horthyovci a zbytky italských vojáků.Odolní a vycvičení chlapi, neštíticí se žádných prostředků.V uniformách, na čapkách trojzubce, na opascích " Gott mit uns ".I českoslovenští občané poznali jejich pravou tvář. Léta 1944 - 1948 byla pro příslušníky polské lidové armády, Veřejné bezpečnosti i Bezpečnostní služby nejtěžší.Kdekoliv se objevili jednotky UPA , tekla krev a zuřily požáry.A přece bandité nezvítězili.Kniha připomíná události a lidi kteří se jich zúčastnili... (Založil/a: carott)