Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé

Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé
Poprvé vydáno celosvětově: 2012

Proč jsou obézní dívky svolnější k rizikovému sexu než jejich atraktivnější vrstevnice? Proč fyzicky atraktivní lidé dostávají půjčku na nižší úrok než ti méně vzhlední? Proč se metrosexualita finančně vyplácí a proč se modroocí muži ze severu Evropy v baru zpijí spíše než Španěl či Ital? I na tyto otázky dnes hledají odpovědi ekonomové – a kniha Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé je plná odpovědí.

Ekonomie je často vnímána jako potřebná, nicméně poněkud „sucharská“ věda. Lukáš Kovanda nechce bořit mýty. Možná je jen lehce nabourat. Cílem jeho „učebnice pop-ekonomie“ je dokázat, že ekonomie je vlastně docela zajímavá a třeba i vzrušující věda, která má hodně co říci k celé škále společenských otázek. (Založil/a: dalimoni)

dalimoni
  7. 8. 2012, 19:27
Velmi zajímavá kniha. Otázky běžného života jsou vysvětlovány ekonomickými zákonitostmi. Jde o populární ekonomii, která může zaujmout odbornou i laickou veřejnost. Autor logicky argumentuje a čerpá z mnoha zdrojů. Určitě doporučuji.
LUCIE A KNIHY
  25. 4. 2016, 14:27
Kniha Lukáše Kovandy se zabývá populární ekonomií. Pop-ekonomii, lze chápat jako ekonomii pro laiky. V podstatě i tací, kteří nemají žádné ekonomické vzdělání, díky této knize pochopí základy ekonomie.

Kniha je rozdělena na osm částí:
1. Intimní ekonomie
2. Jak výnosně žít
3. Triky byznys-kliky
4. Oceň to
5. Umělci. Modelky. Ekonomicky
6. Mrakoparadoxy
7. Jsme lidi (ne ekonomové)
8. Ekonomické příběhy

Každá kapitola obsahuje jednotlivé podkapitoly, které na jednoduchých příkladech vysvětlují danou problematiku. V závěru každé podkapitoly se nachází doporučená literatura k tématu a slovník s důležitými pojmy, které jsou tučně zvýrazněny v textu.

V kapitole Intimní ekonomie autor například vysvětluje, proč během ekonomické krize zapláčou milenky více než milenci nebo proč je hodnota panenství vyšší než hodnota panictví. Proč se vyplatí nezaokrouhlovat cenu, chcete-li výhodně prodat, se dozvíte v kapitole Jak výnosně žít. Již z názvu vyplývá, že třetí kapitola se věnuje byznys trikům. Autor zde popisuje proč brýle Ray-Ban zlepšují zrak a proč mouchy usnadňují úklid WC. V následující kapitole se dozvíte proč je vzduch zadarmo a přátelství drahé. Kapitola Umělci.Modelky. Ekonomicky vysvětluje, proč Kate Mossová "koksuje" a Tereza Maxová dělá charitu. Následující kapitola obsahuje odpovědi na otázky, proč jsou chudé země chudé a proč je více sebevražd v bohatých zemích. Poslední dvě kapitoly nabízí odpovědi na otázky, proč lidi tolik zajímá, kolik vydělávají ostatní a proč antikoncepční pilulka plodí kariéristky.

Díky vysoké čtivosti, lze tuto knihu přečíst během krátké chvíle. Čtením příběhů si, ať chcete nebo ne, zapamatujete důležité informace z ekonomie a tato kniha vás posune dál. Pro mě byla kniha pouhým doplňkem, jelikož sama studuji ekonomii a důležité informace tak již znám.