Originální název: Rozbřesk

Československý spisovatel - 1974

Československý spisovatel (1974) 331
Československý spisovatel (1960)

Románový příběh z 2. pol. 19. stol. vypráví o životě prosté a statečné vesnické ženy, autorovy babičky, která se s houževnatostí probojovává životem. (Založil/a: vladislaus)

olla
  6. 4. 2016, 21:03
Zde je třeba odlišit Antonína Zápotockého spisovatele a Antonína Zápotockého prezidenta. Za sebe mohu říci, že mně se Rozbřesk líbil. První kapitolu rozpracoval autor do samostatné knihy pro děti Barunka.
Děčínský
  6. 3. 2016, 12:17
Autor věnoval knihu ženám k MDŽ v r. 1956 (90 let). Je to román, který nevzbuzuje pochyby, je hodnověrný, odpozorovaný ze života. Je snadno čtivý a, po devadesáti letech, stále aktuální. Lidé vytvářející opravdové hmatatelné hodnoty jsou nyní opět, zavedením kapitalismu, stále ve své práci podhodnocováni. Je stále aktuální boj za zlepšování životní úrovně, nejen pro represivní složky a státní (mocenský) aparát, ale především pro poctivé příslušníky společnosti, ženy a děti. Bez stálé pozornosti občanů a upadáním do netečnosti je třeba být, jako přední postava románu Terezka (nesmlouvavá, poučitelná žena).