Blázen před zrcadlem a jiné prózy

Blázen před zrcadlem a jiné prózy
Originální název: Blázen před zrcadlem a jiné prózy
Poprvé vydáno celosvětově: 1966

Odeon - 1966

Odeon (1966)

Podstatná část próz ze tří svazků povídek, jež předcházely autorovu vrcholnému dílu michelangelovskému "Kámen a bolest". Cesta autorova zrání od poetismu k baroknímu umění kontrastu, halícímu do historického hávu, snahu mluviti době protektorátní tmy k přítomnosti. Hledání a nalézání krásy, nejprve vnější v civilismu a exotice (Sever-jih-západ-východ), později vnitřní v nitru člověka (Peníz noclehárny, Prsten královnin). Historie jako záminka k vyjádření jistot uměleckých i lidských (Prsten královnin).

Výbor z knih Sever - jih - západ - východ, Peníz z noclehárny a Prsten královnin uspořádal a předmluvu "Proměny a konstanty Karla Schulze aneb Cesta krásy" napsal Vladimír Justl. (Založil/a: carott)

Karel Schulz Karel Schulz
*06.05.1899 - †27.02.1943

LRdS
  22. 11. 2012, 10:36
Nečetla jsem sice přímo toto, ale soubor Prsten královnin, avšak můžu říct, že tak jako mne Schulz uchvátil dílem Kámen a bolest, tak ani tady nezklamal.
A na závěr jen toto: "Je třeba vždy totiž pamatovat na to, aby nakonec nám z bohatství, štěstí, veškeré cti a lásky --- nezůstal jen prsten bláznův."