Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Marianela

70%
4 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Marianela Originální název: Marianela

Nejnovější vydání:
Mladá fronta - 1979
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 3x v oblíbených
v přečtených 7x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Mladá fronta (1979)

Je-li Benito Pérez Galdós nestor španělského literárního realismu, jehož význam lze pro ilustraci v kontextu frankofonních zemí připodobnit k významu a oblibě Honoré de Balzac, potom jeho, co do rozsahu, útlé dílko Marianela je jedním z nejvýznamnějších, nejvydávanějších a současně i nejvíce interpretovaných děl španělské literatury. - Krom jiného se tato novela dočkala tří filmových zpracování a převodu do podoby televizní telenovely.
Kulisy a archetypy Galdósových postav v Marianele lze dnes postavit za již zcela klasické: Hornické městečko Socartes (přesmyčka od jména antického filozofa Sókrata). Chudé šestnáctileté osiřelé devče Marianela, která v důsledku úrazu z dětství a soustavné podvýživy vypadá jako dvanáctiletá. - A je i tak co do fyzického i psychického vývoje brána svým vnějším okolím. Slepý dvacetiletý krasavec Pablo, do něhož je Marianela zcela nekriticky zamilována a trpí tím, že ji Pablo bere pouze jako zcela asexuální děvčátko. A nikoliv jako ženu, jejíž nejvyšší potřebou je přijímat i dávat lásku. Zázračný altruistický lékař Teodoro Golfín, který sice pochopí podstatu Marianeliny psýché, ale není schopen zabránit jejímu destruktivnímu přístupu k životu, který je korunován Marianeliním vzdáním se Pablovy lásky (a slibu manželství) ve prospěch krásné, avšak současně i velmi hloupé Florentiny.
Vlastní smysl tohoto klasického díla španělské literatury je nutné hledat ve zmíněném Sókratovi, respektive v díle jeho žáka Platóna. Konkrétně v idejích o vnitřní a vnější kráse, které Galdós ilustruje na rozporu mezi hluboce chápající a milující Marianelou, jež je pro ostatní pouhou trpěnou hříčkou přírody, versus povrchním vnímáním světa krásného Pabla a Florentiny. Netřeba asi dále rozebírat, kdo z nich zůstal sám a kdo měl nekritické sympatie svých soukmenovců. (Založil/a: carott)

(více)  
Benito Galdós Benito Galdós
*10.05.1843 - †4.1.1920

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace