Dětství

Dětství

Podtitul: Autobiografická trilogie. 1. díl

Originální název: Detstvo

Státní nakladatelství dětské knihy - 1954

Státní nakladatelství dětské knihy (1954)
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1950)

Aljoša Peškov, budoucí spisovatel Maxim Gorkij, se narodil v Nižním Novgorodu a své dětství prožil v domě svého dědečka Karširina. Právě o mnohdy nešťastném životě a dětství v tomto domě první část trilogie vypráví. Mravní zásady a zvyky v této rodině byly velice kruté, mezi jeho strýci panovaly věčné hádky nebo bitky. Babička Akulina Ivanovna byla jediným dobrý člověkem v jeho okolí. Aljoša o své rodiče přišel velmi brzy, o otce ve třech letech a o matku sedm let na to. (Založil/a: kanybalka)

Melian
  25. 4. 2014, 19:53
Musím se přiznat, že jsem očekávala víc tuláckých zážitků a víc života v přírodě jako takového. I tak ale nic nemůže zkazit překrásný dojem z této trilogie, vzácné ukázky Gorkého života. Po několik týdnů jsem spolu s Lexejem Peškovem prožívala drsné i milé chvíle jeho mládí, poznávala ruské zvyky i Rusy samotné (které jako bych díky Gorkého brilantnímu popisu znala odjakživa). Tato kniha mi doopravdy sedla, Rusko a ruské autory mám ráda, a určitě si ji přečtu znovu (i kdyby jen kvůli nádherné a plynulé češtině, za kterou vděčím překladateli).