Originální název: Hostinec U kamenného stolu

ISBN: 978-80-7335-390-2

Leda (2015) 978-80-7335-390-2 360
Nakladatelství Franze Kafky (2009) 80-85844-48-6 358
Knižní klub (2006)
Nakladatelství Franze Kafky (1998)

Slavný humoristický román s původními ilustracemi.
V kulisách lázeňského městečka tu Poláček rozehrál příběh osudem pronásledovaného majitele vyhlášeného hostince Šimona Tatrmuže a jeho "hříšné" ženy Boženy, příběh dvou typických středostavovských hrdinů s dobrosrdečným, ale omezeným a naivním viděním svého světa. K nim přidal řadu dalších komických postav, rozhádané a tvrdohlavé bratry inženýry, po Tatrmužově smrti neohrabaně spravující podnik, rodinu rady Dyndery, kochající se poklidnou lázeňskou atmosférou, kvartána Lumíra, jehož dobrodružné nutkání je zatíženo reparátem z matematiky, či Benno Mertense, svůdníka a herce… Autor tak v mistrné psychologické karikatuře a s nebývalým citem pro jazyk vystihl prostředí maloměsta s celou plejádou nejrůznějších afér, konfliktů i humorných situací. Přestože tu a tam z jeho psaní vysvitne osten ironie, to hlavní, co k personálu a návštěvníkům hostince U kamenného stolu chová, je vlídné porozumění.

Přes dobromyslnost a nezávadnost obsahu nemohla kniha na začátku čtyřicátých let vyjít pod autorovým jménem; na prosbu nakladatele proto román zaštítil malíř Vlastimil Rada.

alča87
  18. 8. 2012, 17:24
Jendím slovem SKVĚLÁ. Odpočinete si a pobavíte se. Pro ty, co znají film, to bude překvapení v podobě naprosto jiného příběhu. Snad jenom postavy jsou stajné a to že si dvojčata vezmou Spytihněva a Tomáše.
rt12
  16. 9. 2014, 18:38
Bavila jsem se stejně dobře jako u filmu, který se nedrží přesně knížky, ale je též roztomilý. Poláček u mne opět zabodoval, jako vždy perfektně vykreslené postavy a skvělé dialogy.
Rames
  19. 6. 2014, 13:17
Rozpustilé a roztomilé onikání nás přenese do časů dávno minulých. Moc milé čtení které potěší krásnou češtinou a postavami které jsou živé a přirozené.
A hláška která vešla do dějin: "....Dyndera on loudí !!!!"
domingo
  8. 3. 2010, 16:44
Stejně tak dobré, vtipné, svěží a čtivé jako Bylo nás pět. Poláček byl Pan spisovatel, česká obdoba Roalda Dahla. Všechna čest! (5/5)