Dewey

Originální název: Dewey

Ikar - 2009
ISBN: 9788024912844

Ikar (2009) 9788024912844 320

Jedno chladné zimní ráno jde Vicki, vedoucí malé iowské knihovny, vybrat ze schránky vrácené knihy a objeví v ní droboučké, na kost promrzlé kotě, které tam někdo předešlou noc vhodil. Vytáhne zubožené zvířátko z hromady těžkých svazků, a jakmile se jí schoulí do náruče, je rozhodnuto. Kocourek pojmenovaný Dewey podle slavného amerického knihovníka se stane trvalým inventářem knihovny. Jak moc může nějaké zvíře ovlivnit osudy lidí? A dokáže opuštěné kotě změnit život jedné malé knihovny, pozvednout tradiční americké městečko a nakonec se ještě proslavit po světě? Deweymu se to rozhodně podařilo. Postupně si získal srdce velkých i malých čtenářů – ať už to byla postižená holčička na vozíčku, osamělý starý pán, jemuž nedávno zemřela manželka, nebo spolek genealogů, kteří se v knihovně pravidelně scházeli na schůze. Jeho jedinečný dar umožnit lidem zapomenout na starosti se projevil i v případě samotné Vicki. Protože ani ona neměla v životě zrovna na růžích ustláno. Zažila ztrátu rodinné farmy, manželství s alkoholikem, měla vážné zdravotní problémy a při tom všem ještě sama vychovávala dceru. I jí Dewey pomohl najít životní rovnováhu a dívat se na věci s nadhledem. Devatenáct let rozdával radost svým nadšením, laskavostí, skromností (tedy alespoň na kočičí poměry) a především svým šestým smyslem, díky němuž uměl přesně odhadnout, kdo ho v danou chvíli potřebuje nejvíc. Jeho sláva se šířila od města k městu, od jednoho amerického státu ke druhému a nakonec pronikla do celého světa, jak dokládá skutečnost, že si ho přišla nafilmovat delegace až z Japonska. O zázračném kocourkovi vycházely články v novinách, návštěvnost knihovny rostla, a s tím i dotace od městské rady. Z Deweyho se vyklubalo něco víc než pouhý roztomilý zvířecí kamarád; pro obyvatele obyčejného farmářského městečka v srdci Spojených států, které se právě zvolna vzpamatovávalo z nejhorší krize ve své historii, se stal zdrojem pýchy a hrdosti. Když v roce 2006 zemřel, oplakávaly ho doslova tisíce lidí. Avšak jeho odkaz žije dál, jak dokládá tato kniha, která se po vydání stala okamžitě světovým bestsellerem. Prodalo se jí kolem milionu výtisků, práva koupilo téměř třicet zemí a jeho osud zaujal natolik, že se chystá i filmová verze. Jeho příběh totiž dokazuje, že pocit sounáležitosti mezi lidmi ani laskavost kupodivu v dnešním bláznivém světě dosud nevymřely. (Založil/a: Debbi)

Vicki Myron Vicki Myron
*1947

Bastet
  19. 2. 2011, 13:07
Samotný příběh kocourka Deweyho je úžasný a na mě až moc americký. Ale to není hlavní kaz téhle knížky, tím je podle mě osobní příběh autorky, který je sice sám o sobě zajímavý, ale má to být knížka o úžasném panu kocouřovi a jeho stejně úžasném životě.
moonchild
  19. 8. 2013, 18:24
Nádherný příběh o nádherném a skvělém kocourkovi Dewey Readmore Booksovi.škoda že už zemřel zrzek jeden.
Dominie
  30. 11. 2015, 17:55
Tohle je prostě knížka pro kočičí nadšence. Kdo kočky nemiluje, zřejmě ho tolik neochromí, i když příběh je chytlavý. Na konci jsem vážně brečela, to mi nedalo, často se mi to u knih nestává, že by mě tak dojala. Kocourka jsem si hned googlila a koukala jsem na videa, která byla zmíněná i v knize a stydím se, že jsem o něj neslyšela dřív, než jsem úplnou náhodou našla knížku v knihovně.. Myslela jsem že je to smyšlený příběh, brala jsem si knihu jen díky kocourovi na obálce, a ve finále mě to mile překvapilo :-)
Palahniuk
  3. 4. 2015, 10:43
Tři hvězdy dávám proto, protože se to místy nedá číst. Kape z toho inzulín. Brr. To ovšem nemění nic na faktu, že jsem měla záchvaty pláče každou druhou stránku. Víte, my totiž máme kocoura, kterej vypadá úplně jako Dewey. Kdo miluje kočky, bude z knihy vyřízenej. Já je miluju, ale taky miluju kvalitní literaturu.