Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Objevení Sluneční země

20%
1 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Objevení Sluneční země
 Všechny obaly
Objevení Sluneční země
 Všechny obaly
Originální název: Objevení Sluneční země
Poprvé vydáno celosvětově: 1978

Nejnovější vydání:
Západočeské nakladatelství - 1978
ISBN: 44-354-78
Počet stránek: 212
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 3x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Západočeské nakladatelství (1978) 44-354-78 212

Příběh o objevení Sluneční země se odehrává v době, která už pomalu patří do historie naší pionýrské organizace. Je z období, kdy na letní tábory začínaly častěji vyjíždět i jednotlivé pionýrské oddíly, aby tak společně zakončily svou celoroční činnost. Kniha dává mladým čtenářům možnost prožít několik prázdninových týdnů společně s jedním takovým oddílem v západočeském pohraničí. Se členy oddílu se zúčastní pátrání po záhadné výpravě Kolumbově, doví se, kdo byli kolumbovci a kde ležela jejich Sluneční země. Sami nebo i se svými kamarády se mohou čtenáři předsvědčit, zda by i oni zvládli důkazy "kolumbovské devítky" a dokázali být pravými kolumbovci, správnými pionýry, jak se o to snažili i hrdinové příběhu o objevení Sluneční země.
Čtivě napsaný příběh může tedy být pro chlapce a děvčata i návodem k zajímavé a pestré činnosti nejen o prázdninách. A o to autorovi v této knize šlo. Je plzeňským rodákem, v západních Čechách prožil své mládí a dodnes se sem rád vrací. Píše tedy o prostředí známém a se znalostí života mládeže. Sám patří k těm, kteří v roce 1945 v Plzni zakládali svaz mládeže a později i jeho pionýrskou organizaci. Své vzpomínky, prožitky a zkušenosti vložil už do celé řady povídek, příběhů i námětů ke kresleným seriálům z prostředí pionýrské organizace. Druhou oblíbenou oblastí jeho literární tvorby je fantastika. Mnohým z vás může být spíše znám ze stránek časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců, v jehož redakci pracuje od samého vzniku.
Za úspěšnou publicistickou činnost bylo Vlastislavu Tomanovi v roce 1967 propůjčeno státní vyznamenání Za vynikající práci. Rukopis knihy Objevení Sluneční země byl oceněn v roce 1974 prémií literárního fondu v literární soutěži k 25. výročí vzniku Pionýrské organizace v ČSSR. (Založil/a: navabaca)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

navabaca
20% 20% 20% 20% 20%
  9. 9. 2016, 22:13
Naivní a nudný příběh o pionýrech, hluboce inspirovaný Foglarovými Hochy od Bobří řeky. Inspirovaný jimi tak nešikovně, že jde vlastně o vykradení a navíc drsné zbolševizování. Všudypřítomnou rudou propagandou snad pan Toman podlézat straně a cenzuře nemusel, a to ani v normalizačních 70. letech. Nechybí zde také několikeré pošpinění tzv. buržoazních skautů. Divím se, že v knize nejsou za hlavní tábornické nástroje označeny srp a kladivo.
Umístění ilustrací předbíhá děj a celá kniha je vysázena tučným fontem. Jednání postav je popisováno daleko infantilněji, než třeba oblíbené dětské detektivky Enid Blytonové. Rádoby vtipné dialogy pionýrů i vedoucích jsou pouze trapnou vatou v knize, které téměř chybí hlubší dramatický děj.
Pokud tuhle dětskou bibli komunismu máte v knihovně, ochraňte před ní své potomky a raději jim nabídněte Tomanovy komiksové Strážce, nebo jeho velmi kvalitní povídky v knize Dlouhý oheň smrti (Příběhy psané střelným prachem).