Originální název: The Andromeda Strain

ISBN: 978-80-7384-152-2

Baronet (2008) 978-80-7384-152-2 268
Odeon (1987) 01-084-87 256
Odeon (1973) 258

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek. (Založil/a: Rakohammas)

jaryj07
  20. 11. 2013, 7:36
Určitě to stojí za přečtení. Ale některé pasáže, me vyloženě ubíjely. Hlavně ty technické pasáže. A konec je takový nějaký urychlený. Najednou je vše hotovo, a pomalu ani nevíte jak.
ondrasek
  13. 10. 2014, 6:49
Zklamání. Nečekal jsem přímo nějakou akční jízdu, ale to, co jsem dostal bych nazval dokumentem ze života virů, bakterií a jinejch malejch šmejdů.
A to začátek knihy byl hodně nadějný, po genocidě pouštního městečka mimozemským virem se to ale nějak zvrtlo a nastalo zdlouhavé školní vyučování z hodin chemie a biologie.
Je tam i pár dobrých pasáží, ale těch je jako šafránu.
Teď se divím, za co vůbec dávám ty tři hvězdy, je to spíš na dvě.
scajo
  15. 8. 2012, 15:44
Chvílemi velmi čtivé, chvílemi ubíjející svou odborností. Chybělo mi hlavně napínavější finále a naproti tomu přebývala hromada detailních a pro běžného čtenáře naprosto nesrozumitelných vědeckých popisů. Škoda, protože téma bylo parádní. Ale za přečtení to stojí.
LadysR2
  26. 1. 2013, 13:09
Dobrý téma, ale místama jsem se vážně nudil. Možná, kdyby to autor přepsal,jako to občas dělá S. King,tak by to třeba vylepšil,takhle dávám za 3. Sorry
HELLBOY-DB
  9. 2. 2013, 18:33
K této knize jsem se po několika letech dostal už podruhé, tehdy mi přišla o chlup lepší než teď. Možná to bylo způsobeno i tím že příběh jsem si pořád trochu pamatoval a už tím pádem nebyla dějově tolik překvapivá. Ani po prvním přečtení to sice nebylo na plný počet, ale určitě si zaslouží ===80%.
Casey
  26. 8. 2016, 11:55
Knížka by mohla být o polovinu kratší, neboť minimálně půlka je odborné a technické vysvětlování, které většině moc neřekne a ani to není psáno zábavnou formou. Ale když si tyto pasáže odmyslím, tak příběh je celkem zajímavý a bavil mě.
nečik
  18. 10. 2011, 5:55
Tak tohle je klasika. Mám jí 5x přečtenou. Film už je mnohem horší. Prostě někdy to nelze skloubit a většinou jsou knihy lepší než filmy.
Paity
  8. 9. 2013, 17:03
Nadprůměrné drama se sci-fi příměsí, na kterém je neuvěřitelné, že vzniklo už na konci sedmdesátých let. Dodnes se však dá číst téměř jedním dechem.
Peeters
  4. 4. 2013, 17:26
Crichtona jsem objevil teprve nedávno a musím říci, že tato kniha mne velmi mile překvapila. Autor zde mistrně popisuje události způsobem takovým, že člověku se nechce věřit, že jde o sci-fi, příkladně o fikci. Je to dáno i tím, že část knihy je psána tak odborně, že člověk snadno upadne v pomyšlení, že se jedná o soubor vědeckých rešerží, což nemusí být záživné pro každého čtenáře. Avšak uvědomím-li si, že to bylo sepsáno v Haileyho době, musím smeknout. P.S. po knize jsem viděl obě verze stejnojmenného filmu (1971 a 2008) a musím uznat, že kniha je lepší - uvěřitelnější.
velkyrobik
  12. 5. 2014, 23:21
Zajmavá kniha především objasňovaním a odhalováním událostí kolem záhadné kosmické nákazy které výborně fungují s technicko věděckými detaily jež autor poskytuje. Čtenář je svědkem probíhajícího výzkumu který odhaluje neustále nové šokující fakta. Vědecká terminologie do lec čeho zasvětí. Provedení kapitol ve smyslu přepisu záznamu komunikace nebo laboratorních testů prohloubí dojem s knihy. Ovšem některé popisy směrnic jsou opravdu ubíjející ale tak tomu nejspíš je i doopravdy, přesto právě ony knihu ozvláštňují.
citroon5
  12. 12. 2013, 21:33
Tak jsem to tedy dočetl a teď jsem z toho tak nějak na vážkách.Dějově je to moc pěkný příběh,dobře se čte,není to dlouhé a je to celkem zajímavé.Až na to finále,které mne celkem zklamalo,celou dobu tam řeší,jak se bránit tomu viru a nakonec hup šup,vše je vyřešeno,papa konec.
No a ty technické pasáže,to je kapitola sama pro sebe.Nic neříkající data,která když přeskočíte,uděláte jedině dobře.
Autor si zkrátka řekl ,když už to vím,když už jsem to teda někde vyšťoural,no tak to tam holt napíšu.
Mě to připomínalo toho trotla z filmu Na samotě u lesa,jak vždycky hlásil: to máte-hřebíky,šroubky,kleště,dláto,pilku,šroubovák,hasák,lžíci,lopatu,fanku,kalfas,cement,písek,vápno .... :-D
Lomeril
  6. 3. 2011, 14:32
Podle mě jedna z nejlepších knih, kterou Crichton napsal. Hraje méně na efekt, víc se soustředí na myšlenku, a funguje to. Starší filmové zpracování je velice kvalitní, na nové jsem nesebrala odvahu.
Fridolín
  19. 8. 2015, 8:01
Nějak mě to úplně nenadchlo. Trochu mi to připadalo, jako reportáž, kam se připsalo trochu přímé řeči pro oživení a čtivost. Až do poslední chvíle jsem čekal nějaké nečekané rozuzlení, nějaký bomba konec, který by trochu vykoupil celkovou těžkopádnost. Bohužel jsem se nedočkal. V době vzniku bych to možná vnímal jinak. Řekl bych, že napsal lepší knihy.
Marek Singer
  4. 6. 2016, 20:33
Odbornost pasáží vyhovovala, vtahovala mě do děje, který je schválně nastaven tak, aby působil realisticky, a také byla velmi zajímavá. Nejsem žádný věděc ani nic takového, mám jen všeobecný přehled. A skoro vůbec jsem v knize nenarazil na něco, čemu bych vyloženě nerozumněl nebo že bych si tím přestal knihu plně užívat.
Kniha byla velmi čtivá, napínavá a nutila vás se zamyslet (ostatně jako všechna Crichtonova díla).
Endrix
  3. 4. 2016, 9:59
Mám rád "odbornou" beletrii, a tak mi dlouhé popisné pasáže nikterak nevadily. Co mi ale vadilo, byl konec. On je opravdu utnutý. Ne rychlý, ale vysloveně utnutý. Což v kontrastu s rozvláčností celé knihy působí rušivě a bojím se, že mnohého čtenáře zklame. Což je škoda, protože pro toho, kdo má tento typ románů (vše ti, milý čtenáři, dopodrobna vysvětlím) rád, je to dobrá kniha.
oneironaut
  10. 3. 2014, 9:14
Tak tuhle jsem nedočetl. Ty technické pasáže mě tak ubily, že jsem to nedal...Možná to někdy zkusím znova.