Říše strachu

Knižní klub - 2011
ISBN: 978-80-242-2864-8

Knižní klub (2011) 978-80-242-2864-8 576
Knižní klub (2006) 80-242-1672-8 576

Techno-thriller mistra tohoto žánru je nejen strhujícím čtením, ale také provokativním komentářem k manipulaci s informacemi v moderním světě.
V Los Angeles má být za několik týdnů zahájena Konference o náhlé změně klimatu, kterou pořádá významná ekologická organizace NERF. Akce má celý svět přesvědčit o krajní naléhavosti globálního problému. Horečné přípravy konference však naruší podivné chování hlavního sponzora NERF George Mortona: tento americký milionář v jakémsi pomatení mysli zpochybní činnost organizace a odmítne ji nadále finančně podporovat. Hned nato po zběsilé jízdě autem havaruje, a ač jeho tělo není nalezeno, vše nasvědčuje tomu, že zemřel. Materiály objevené v Mortonově domě dají do pohybu téměř planetární honičku - hrdinové románu se pokoušejí v Antarktidě, na Šalamounových ostrovech, v arizonské poušti i na jiných, často exotických místech zabránit sérii uměle vyvolaných přírodních katastrof… Michael Crichton v kontroverzním románu Říše strachu už poněkolikáté kombinuje napínavý příběh s fundovaným rozborem ožehavého vědeckého problému, k němuž zaujímá značně vyhraněný postoj. Podle autora jsou klimatické změny, ke kterým v současnosti údajně dochází, pouhým mýtem, jenž má za následek politizaci vědy a potažmo představuje živnou půdu pro totalitární tendence či "ekoterorismus". (Založil/a: Rakohammas)

HELLBOY-DB
  29. 10. 2014, 17:33
Aktuální téma s globálním oteplováním přetavené v konspirační sci-fi thriller s navnadivším vstupem do děje, který vzbudí očekávání a otázku, zda téma utáhne i zbytek knihy. Co se týká popisu akčních scén a budovaného napětí tam jsem byl spokojen, vývoj děje byl taky solidní a tak důvodem pro nižší hodnocení je jen neúplné ztotožnění s tím, jak byla provedena operace, upozorňující na rychlou změnu klimatu. ===80%
stavradka
  26. 10. 2013, 15:38
O globálním oteplování a lobby okolo něj. I přesto, že jde o fikci dala bych jako doporučenou četbu. Opět reálna fakta ověřitelná na stránkách existujících agentur. Zase jedna připomínka toho, jak vypadá dobře odvedená práce. Také dobré poukázání na to, že za vším stojí vždy lidé a ti vždy stojí na určité straně, práce pro tu stranu odváděnou se pak logicky uchyluje daným směrem, bez ohledu na fakta a potřeby ostatních. Rozhodně jsem si pozměnila pohled na pár věcí.
Slarque
  15. 6. 2014, 13:51
Ekologie jako miliardový byznys. Strhující thriller, který nahlíží do jeho zákulisí, zpětně řadím mezi knihy, které mi v něčem důležitém otevřely oči. Mistrovské dílo se vším všudy!
sourekm
  3. 7. 2016, 23:38
Během čtení jsem často Googlil nad věcmi jako semena sekvojí a přirozených lesních požárů. Byl jsem překvapen co toho ještě nevím. Pokud by se psalo víc takovéhle literatury která přinutí lidi ke zvědavosti, neměli by demagogičtí ekoaktivisté místo pro uznání. Musíme mít otázky a ne všechno odkývat a dělat závěry nad věcmi na základě zdánlivých samozřejmostí.
rafzaw
  8. 10. 2010, 14:17
Tato kniha patří k mým oblíbeným. Málo kdy se stane, že není až tak důležitý děj, nýbrž myšlenky, které sděluje autor čtenářům někdy otevřeně a někdy mezi řádky. Musím podotknout, že po přečtení této knihy jsem se začal na některé záležitosti dívat poněkud skeptičtěji, a myslím, že i více realisticky. Závěrečný epilog na téma „eugenika“ byl takovou třešničkou na velmi chutném dortu.