Hádanka / A Riddle

Hádanka / A Riddle Originální název: A Riddle

Argo - 2012
ISBN: 978-80-257-0686-2

Argo (2012) 978-80-257-0686-2 268

Ať už se povídky nositele Nobelovy ceny I. B. Singera odehrávají v jeho rodném Polsku nebo v Americe, jeho pozdějším domově, jedno mají společné: představují nám svět hemžící se rázovitými postavami, svět vášní a posedlostí, svět neskonalého tajemství. Autor, jak sám říká, píše „o skupině lidí, kteří jsou zbytku světa – a mnohdy i sami sobě – dosud hádankou: o východoevropských Židech hovořících jidiš, kteří zahynuli v Polsku, nebo emigrovali do USA.“

Tento výbor se snaží být reprezentativním vzorkem Singerovy povídkové tvorby a jsou tu zastoupeny jak jeho „duchařské“ povídky, tak ty, které líčí obyčejné – třebaže neobyčejné – lidi. Setkáme se tu tedy s takovými postavami jako s prostou Tajbele a jejím záhrobním nápadníkem, s jurodivým newyorským impresáriem Šlojmelem, s nenapravitelným rouhačem Chazkelem, s krásnou, ale smutnou štamgastkou bistra Ester a jinými, jejichž osudy nás okouzlí i hluboce dojmou. (Založil/a: al-ma)