Ježíš Syn člověka

Poprvé vydáno celosvětově: 1928

Vyšehrad - 2012
ISBN: 978-80-7429-232-3

Vyšehrad (2012) 978-80-7429-232-3 200

Známý libanonský autor Chalíl Džibrán (1883–1931) svým nezaměnitelným, poetic­ko-mystickým rukopisem oživuje osobnost Ježíše Nazaretského. Ve své knize se snaží podívat na postavu Bohočlověka očima těch, kteří se s ním setkali a kteří vydávají svá nejrůznější svědectví o jeho životě. V jednotlivých kapitolách o něm vyprávějí jeho učedníci, následovníci, ženy, aristokraté, učenci, kupci, ale i oponenti a nepřátelé, v jejichž vzpomínkách probleskují novozákonní zprávy a výroky. Vyprávění jednotlivých postav se však Džibránovi stávají především prostorem pro vlastní úvahy, v nichž se nejen vyznává z niterného vztahu k Synu člověka, ale také rozjímá o mnoha věčných tématech lidského života. Každá z kapitol je tak, podobně jako promluvy slavného Džibránova Proroka, vždy konkrétním zrcadlem vztahu světa, člověka a Boha. (Založil/a: al-ma)

Introvert
  27. 4. 2015, 16:45
Tohle bylo hodně zajímavé čtení. Jak by to asi vypadalo, kdyby o Ježíšovi promluvili lidé, kteří se s ním setkali. Jeho matka, někteří z apoštolů, hostinský, Pilát, Jidášova matka a mnoho dalších.
Trochu jiná poloha Džibránova psaní, jiná, ale zase dobrá.
Myrddin33
  9. 5. 2014, 0:04
Jako je kniha "Aramejský Otčenáš" meditací na Ježíšova slova, Džibránova kniha by mohla být meditací na Ježíše samotného. Kniha je panegyrika na Ježíše protkaná několika oponenty, kteří Ježíše zavrhovali.
Kniha je podle mě zajímavá a podnětná a jsem rád, že jsem ji přečetl, i když ostatní Džibránovi knihy se mi líbili o něco více, pročež ji hodnotím o hvězdičku méně.