Pojídači mrtvých

Baronet - 2005
ISBN: 80-7214-826-5,

Baronet (2005) 80-7214-826-5, 192
Baronet (1994)

Horor z pera mistra tohoto žánru. V roce 922 se Ahmad Ibn Faldán vydal s poselstvím ke králi volžsko-kamských Bulharů. Unesen Vikingy je nucen účastnit se boje s přízračnými démony, "pojídači mrtvých", zjevujících se jen za mlžných nocí. Setkání s nimi nikdo nepřežil až do chvíle, kdy Ibn Fadlán se svými únosci stanou tváří v tvář ztělesněnému děsu ... (Založil/a: Rakohammas)

HPL
  3. 9. 2013, 0:34
Knížka byla super. Film jsem sice viděl dřív (už za dětských let - vyloženě srdcovka), ale ke knize se dostal až nedávno, a stala se z ní podobně srdcová záležitost. Forma vyprávění mě bavila (což jsem ze začátku nečekal). Atmosféra hutná až do konce. Pobavilo mě, že zatímco ve filmu vniknou do jeskyně vendolů po souši a utečou vodou přes hřmící útesy, v knize je to zcela obráceně. Jako milovníka Lovecrafta navíc zmínka o Necronomiconu působí už jenom jako třešnička na dortu.
Tyet
  14. 3. 2010, 17:52
Podle této knihy byl natočený film Vikingové s Banderasem, knížka je skvělá, film se taky povedl.
aage
  27. 10. 2012, 13:10
Klobouk dolů před tímhle počinem, protože bestsellerista Crichton si tu dovolil až překvapivě mnoho. Text zdatně vytváří jakousi fikci nalezeného rukopisu a jako vypravěč k nám tudíž promlouvá arabský diplomat Ibn Fadlán, jehož jazyk se značně liší od obvyklého Crichtonova stylu, lehkého a nerušivého. Poznámkový aparát ještě posiluje dojem, že skutečně čteme jen přeložený a okomentovaný dokument z 10. století. Poznámky pod čarou se navíc zmnožují tam, kde vrcholí akce, a retardují tak vyprávění právě v místech, kde jsme navyklí čekat rychlý spád.
Je zajímavé, jak se v celém románu zrcadlí motiv setkávání kultur. Sráží se tu neandrtálští wendolové s homo sapiens, Arabové s Vikingy a především se s nimi se všemi sráží čtenář sám. Román tak o střetu s neznámým jen nevypráví, ale spíše ho sám představuje.
Pro tu lehkou přidrzlost, s níž autor-celebrita ustupuje do pozadí, narušuje konvence populární literatury a vyplňuje bílá místa Ibn Fadlánových zápisků, si Pojídače mrtvých nelze nezamilovat. Od polévkové nemoci až po Necronomikon v seznamu pramenů je to zkrátka nesmírně poutavá kniha.
Lúthien Celebrindal
  5. 6. 2014, 23:07
Obsahuje spoiler spoiler (tohle by mělo používat víc lidí, když už se tady rozepisují o detailech! :-))

Bylo to skvěle napínavě napsané, hororové scény výborné a děsivé mlžné přízraky taktéž. Na konci mě snad trošinku zklamalo, že to vlastně byli "jen nějací pralidi"... ale jak se říká: konec dobrý, všechno dobré!

Jinak, moje první od Crichtona, takže moc nevím, jak tuhle knížku soudit a porovnávat...
spartik
  15. 4. 2012, 19:02
Nejspíš jsem hodně ovlivněná filmem,z knížky jsem zklamaná. První polovina byla nudná, u druhé byly pasáže, které hororové byly, ale to je asi tak všechno. Bylo to i překladem, musela jsem se hodně sousředit, co chtěla spisovatel říci.
honzajh
  20. 7. 2011, 22:28
Málo, kdy se podaří udělat dobrý film z výborné knížky, ale tady se to podařilo. Výborná knížka, opravdu se mi líbila a film se může kvalitou knížce rovnat.
Lomeril
  5. 6. 2010, 16:41
Velice zdařilá mystifikace, zakuklený mýtus o Béowulfovi. Rozhodně mě potěšilo, že vypravěč je zde prakticky v úloze pozorovatele, sám do děje zasahuje poměrně málo. A film se taky povedl.
Malafant
  29. 11. 2011, 22:42
Nejprve jsem vyděl film asi 20* :-) sice stále patří mezi mé oblíbené ale pak sem si koupil knihu a musím uznat že mě opravdu dostala, vím že filmy a knihy se nedají srovnávat ale děj je mnohem delší výpravnější a celkově vytěžil z historických pramenu maximum.
spoOky
  28. 11. 2010, 12:58
Kniha jednoduše skvělá. Přečteno jedním dechem (doslova). Perfektní atmosféra a napětí, které se však ani náhodou nepodařilo přenést do filmu. Škoda, mohl to být trhák.