Indický hlavolam

ISBN: 978-80-7462-139-0

Jota (2012) 978-80-7462-139-0 232
Primus (1999)
Albatros (1987)

Klasické dílo cestopisné literatury od jednoho z nejvýznamnějších českých autorů, které ani za ty roky neztratilo na půvabu a aktuálnosti. Mahlerův cestopis po Indii z poloviny minulého století dnes už neodmyslitelně patří ke klasickým dílům české literatury. Toto poutavé svědectví o stále ještě exotické zemi přináší na pozadí jedinečné krajiny a nezapomenutelných památek obraz indické společnosti, jejích tradic, zásadních dějinných událostí, kultury, filosofie a náboženství. Jen jako málokdo dokáže Mahler s půvabem a vtipem sobě vlastním zachytit detail, vyjádřit nepomíjivou atmosféru a uvědomit si přesahy, čímž vytvořil další nadčasové dílo. Tomu se říká radost po indicku! (Založil/a: al-ma)

Sedmikráska
  22. 10. 2014, 0:24
Je svým způsobem vtipné, když knihu o Indii napíše kovaný materialistický ateista. Tím ale veškerá vtipnost končí a místo ní nastupují opakované, větší či menší kapky jedu - tu proti náboženství, tu proti Angličanům, tu proti bohatým. Ve Světě podle Mahlera jsou tyto tři instituce vinny bez ohledu na to, co udělají. Přečíst toto veledílo ducha až dokonce je úkol nelehký, ale povedlo se. Některé pasáže poslední kapitoly se jeví jakoby snad byly napsány v jiné epoše než zbytek knihy. S údivem nad tou změnou kurzu si můžete přečíst nesmělou poznámku o utopických socialistických vizích mladých, aby vás na úplný závěr dorazila informace o pašování živé želvy zabalené v plavkách. Ó, jak české! Chudák želva.

"Náboženství páchne jako duševní kořalka ..."
Hm, mně teď v knihovně páchne něco úplně jiného, pane Mahlere.
Děčínský
  21. 3. 2016, 16:17
Z obálky knihy vydané v r. 2012 jsem se dozvěděl, že kniha poprvé vyšla v "padesátých" letech minulého století. To je dost překvapující a ojedinělý počin! O tom by se toho mohlo napsat víc, ale teď je hlavní fakt, že kvalitní dílo se nemůže ztratit. Jedná se opravdu o fundovanou exkursi do života cizí země. Autor s nadhledem a přehledem pojednává o politice, ekonomice, kultuře, historii i přírodě této ohromné země. Kniha je psána poutavě, využívá i obecně známé informace jiných autorů a velmi vtipně komentuje skutečnosti. Ještě má plnou platnost, v mnoha skutečnostech by ji bylo možno rozšířit. Jinak však plně potvrzuje stále platné zásady, že kapitalismus se svou bezohlednou exploatací potenciálů cizích zemí (nejen Indie) způsobil současnou krizi společenských poměrů na naší planetě. Nese plnou odpovědnost a měl by nést i následky staletého vykořisťování národů a za podporování a udržování zaostalosti. Teď na to doplácíme a budeme doplácet všichni.i