Poklady čtyř sluncí

Poklady čtyř sluncí Originální název: Poklady čtyř sluncí
Poprvé vydáno celosvětově: 1944

Cesta - 1944

Cesta (1944)

Spisovatelka uvádí mladé čtenáře do kouzelné Země Čtyř Sluncí, do tajemného státu moudrých Inků. Hrdina románu, bývalý mnich Bartolomé, vypuzený z domova svým bratrancem, chtivým jeho majetku, octne se sám, bez prostředků mezi národem Indiánů. Je zajat, ale tento mírumilovný národ mu neublíží. Naopak, seznamuje ho se svým slunečním náboženstvím i s podivuhodnými zřízeními a uměním.
Bartolomé si tak zamiluje tento lid, že se odhodlá zůstati mezi ním. Stane se jedním z předních šlechticů země a přítelem posledního císaře Huaskara. S ním se zúčastní bojů se sousedním kmenem, a později pak s vtrhnuvšími sem bělochy.
V boji se také opětně setká ještě několikráte se svým bratrancem, kterého nakonec přemůže. Napínavým dějem ve válečných vichřicích se vine náklonnost hrdiny Bartolomé k chrámové kněžce Kusi jako konejšící melodie. A pohádkové poklady císařů této země? Byly uschovány před vpádem bělochů císařem Huaskarem a hrdinou knihy.
Jsou hluboko v horském jezeře, ukryty tak, že jich nikdo, nikdy nenajde. Jen mrtvé oči nepřátel bývalého mnicha Bartolomé a krásné kněžky Kusi se na ně dívají. Román je zpracován po důkladném studiu vědeckých pramenů, čímž se podstatně liší od mnoha planých knížek, sledujících jen dobrodružný děj.
Spisovatelka této knihy je známá naší mládeži z několika knih. K některým z nich čerpala látku přímo z přírody, kterou již po léta pozoruje, k jiným ze života, který sám tvoří románové předivo, čekající, aby bylo uchopeno a napsáno. Její fantastické knihy z mezihvězdných prostorů a nejbližších planet zaujaly malé čtenáře a čtenářky. Jistě i tento historický román, plný napínavých dobrodružství a současně tak vážný hloubkou pojetí, najde mnoho příznivců z řad mládeže, která netouží jen po zábavě, ale ráda se poučí o národu, o němž u nás nebylo dosud tak opravdově a přístupně psáno.

http://www.scifik.cz/scifik/eshop/4-1-SCIFI-Autori/23-2-autori-od-pismene-G/5/1639-Grubhofferova-M-POKLADY-CTYR-SLUNCI (Založil/a: Tadita)

Marie Grubhofferová Marie Grubhofferová
*1901 - †1977