Ghazálího Výklenek světel

Ghazálího Výklenek světel

Podtitul: (Miškát al-anwár) a význam osvícení v islámské filosofii

Originální název: Miškát al-anwár

Academia - 2012
ISBN: 978-80-200-2109-0

Academia (2012) 978-80-200-2109-0 218

Přední myslitel islámského klasického věku Abú Hámid al-Ghazálí (1058–1111) ve svém díle originálním způsobem spojil téměř všechny duševní disciplíny své doby. Studoval islámské právo, byl profesorem islámské teologie a soukromě bádal v řecké filosofii. Po své konverzi, jež se stala historickou, nakonec zakotvil v súfismu. Na sklonku života zachytil podstatu náboženství v nedlouhém, hutném, ale přístupném textu nazvaném Výklenek světel (Miškát al-anwár). Kniha nese jméno podle koránského Verše světla, jehož je komentářem, jakož i podle svého tématu poznání osvícením. Pro svůj netradiční pohled na duchovnost na pomezí filosofie a mystiky vyvolává Výklenek už několik století údiv. (Založil/a: al-ma)

Abú Hámid Al-Ghazzálí Abú Hámid Al-Ghazzálí
*??.??.1058 - †??.??.1111

Myrddin33
  18. 1. 2014, 12:54
S al-Ghazálím jsem se poprvé setkal u ibn Tufajla a musím říci, že jsem knihu četl s mírným skepticismem k jeho osobě. Ale v průběhu úvodu, jsem se dokázal odpoutat od nějakých předčasných předsudků. Samotný úvod je na můj vkus moc dlouhý - k samotné knize o přibližně padesáti stranách je téměř 150 stran úvodu. Dle mého názoru by polovina byla dostačující a některé informace mi přišly až zbytečné.
Samotná kniha se těžko hodnotí. Rozhodně al-Ghazálí je podivín. Mnohdy jsem cítil hlubokou filosofii, proti které byl odpůrcem. Cítil jsem z toho i prvky zoroastrismu a súfismu, i když třetí kapitola mi dost rozhodila, kým vlastně mohl být. Nejednou mě napadlo, jak by asi reagoval na teorii velkého třesku a co by k ní pověděl.
Knihu hodnotím čtyřmi hvězdičkami - jednu dolů za přehnaně dlouhý úvod. Ovšem překlad Zory Hesové shledávám jako kvalitní a určitě nemohl být jednoduchý, za což má můj obdiv. Nevím, zda mohu knihu doporučit, jelikož její téma nemusí být blízké každému, ale určitě ji shledávám zajímavou a zamyšlení hodnou.