Marie Antoinetta

Marie Antoinetta Originální název: Marie Antoinette: The Journey

Královna Marie Antoinetta patří mezi nejrozporuplnější osobnosti francouzských dějin: pro jedny je symbolem předrevoluční dekadence, pro druhé nešťastnou ženou, která skončila svůj život na popravišti. Renomovaná britská historička Antonia Fraser se snaží postihnout Marii Antoinettu objektivně, vyhnout se zaběhnutým klišé, nepodloženým mýtům a spekulacím, a hojně přitom čerpá z dosud nepublikovaných archivních materiálů.
Na stranách této knihy sledujeme osudy Marie Antoinetty od jejích dětských let na rakouském dvoře, kde se záhy stala pouhou loutkou v rukou své ambiciózní matky, císařovny Marie Terezie. Když byla ve čtrnácti letech provdána za neohrabaného následníka francouzského trůnu, musela čelit četným nástrahám a intrikám, o které nebylo ve Versailles nouze. Možná právě proto se z naivní dívenky stala nezodpovědná královna, jejíž rozmařilost ve spojení s královou neschopností se staly jedním ze spouštěcích mechanismů revoluce. Následné tragické události ji umožnily zmoudřet a prozřít, ale nakonec ji přivedly až pod nůž gilotiny. (Založil/a: Nijura)

Nijura
  8. 4. 2013, 18:18
Velmi dobře napsaný životopis. Knihu jsem si přečetla, protože jsem viděla film Marie Antoinetta od Sofie Coppola a zajímal mne, jaký byl doopravdy Antoanettin život. Konečně životopisce, který může konkurovat Carolly Erickson.