Příběhy od jezerního břehu

Originální název: Šuej-chu čuan
Poprvé vydáno celosvětově: 1370

Naše vojsko - 1962

Naše vojsko (1962)

Tento román je volně inspirován osudy bandity a psance z počátku 12. století jménem Sun Ťiang a jeho společníků. Text byl předáván ústním vyprávěním po několik staletí, a byl tudíž různě upravován, rozšiřován a revidován, než se poprvé v několika verzích objevil v tištěném vydání. Nejstarší dochovaný text obsahuje 120 kapitol a vznikl zřejmě na počátku 16. století. tím se jednak vysvětluje, proč není dílo textově konzistentní, a také je na snadě, že nelze přesně určit ani dobu vzniku, ani autora.
První část románu více či méně detailně popisuje, jak se všech 108 hrdinů dostalo do pevnosti v bažinách u Liang-šan-pcho, kde se jejich vůdcem stal Sun Ťiang. Všichni si váží císaře, kterého oklamali zkorumpovaní úředníci, a všichni se řídí přísným rytířským zákonem: bohatým brát, chudým pomáhat a sebe navzájem za žádných okolností nezradit. V druhé části románu je vyhnancům přislíbena amnestie, pokud císaři pomohou potlačit povstání - při plnění tohoto úkolu však většina z nich zemře.
Na dnešní poměry je román místy až nezvykle drsný a misogynní, nicméně čtenářovu představivost jistě zaujmou početní hrdinové i živý, barvitý jazyk. (Založil/a: Inzago)

Š' Naj-an Š' Naj-an
*??.??.1296 - †??.??.1372