Originální název: The Sphere
Poprvé vydáno celosvětově: 1987

Cinemax - 1998
ISBN: 80-85933-18-7

Cinemax (1998) 80-85933-18-7 325
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1993)

Skupina vědců má za úkol prozkoumat záhadný vrak vesmírné lodi uložený přes 300 let na dně Tichého oceánu. Uvnitř však najdou věc ještě záhadnější - kulový artefakt zjevně mimozemského původu. Sledujeme pokusy vědců o objasnění podstaty, původu a obsahu koule a jejich snahu o interpretaci věcí, které vidí, ovšem o skutečné schopnosti koule nemá nikdo z nich sebemenší tušení. Expedice se tak postupně mění na boj o přežití vědců s jejich vlastním podvědomím a představami i se sebou navzájem... (Založil/a: Rakohammas)

vladislaus
  5. 1. 2013, 15:40
Je pozoruhodné, jak se měnilo mé vnímání této knihy. Nejdříve na mne působilo jako klasické scifi, pak se to k mému vzteku měnilo na stupiditu až to vyvrcholilo takovým psychotrillerem, od kterého jsem se nemohl odtrhnout a četl jsem a četl jsem až do konce.
HPL
  14. 7. 2014, 13:11
Jako celek je kniha samozřejmě vynikající. Crichtona mám rád, o jeho kvalitách nemůže být sporu. Přesto mě překvapilo v pár místech trocha nelogičnosti, co se fyziky týče (jasně, je to scifi, ale přijde mi, že se Crichton většinou snaží o větší uvěřitelnost). Každopádně spousta skvělých myšlenek, z nichž některé by si zasloužily i více prostoru.

A teď nevyhnutelný SPOILER:
Film jsem viděl už dávno, takže jsem měl trochu obavy, zda se nebudu u knihy nudit. Nenudil! Je až překvapivé, jak se film zároveň předlohy drží, ale přesto je kniha mnohem, mnohem temnější a zároveň barvitější. Nejlepším příkladem toho je pan Kalmar osobně, který se ve filmu jen mihne, zatímco zde mi z něho téměř běhal mráz po zádech, bravo!

Sečteno podtrženo výborná kniha. Čte se sama a nenudí ani na chvíli. A těch pár drobných vad na kráse jí člověk moc rád odpustí.

PS: při čtení jsem pořád musel myslet na Bioshock :D
scajo
  16. 4. 2015, 18:15
Mám to štěstí, že zrovna jedu na vlně těch lepších Crichtonových knih. Napřed Vycházející slunce, pak Let číslo TPA 545 a teď Koule. Pokaždé jiný žánr, ale vždycky super čtení za plný počet. Koule patří do vědecko-fantastického žánru, ale rozhodně ne v tom pravém slova smyslu. Jde o unikátní žánrový mix, v němž jsou sci-fi prvky spíš okrajovou záležitostí, prostřednictvím které autor rozjíždí napínavé podmořské dobrodružství, přecházející postupně ve schizofrenní psychothriller. Což sice zní šíleně, ale funguje to na jedničku. Ústřední trio postav je v Crichtonově podání dokonale nečitelné, takže není nouze o celou řadu nečekaných zvratů a třešničkou na dortu je překvapivý závěr, který se mimořádně povedl a donutil mě nad knihou přemýšlet ještě dlouho po dočtení. Vysoce doporučuji.
orisi
  17. 1. 2014, 12:10
Musím se přiznat, že ostatní knihy M. Crichtona neznám . Koule patří k mým nejčtenějším . Příběh má spád a podmořské příběhy mě fascinují. Čtu jí pravidelně jednou ročně když potřebuji "vypnout" .

Pim
  17. 8. 2013, 9:06
Četla jsem již dávno, jedno z nemnoha mých přečtených sci-fi. Kniha vtáhne do děje a nechápete, co se to tam vlastně děje. Rozuzlení je nečekané, fascinující. Proto knize dávám všechny hvězdičky. Určitě stojí za přečtení alespoň jednou.
Sedmikráska
  18. 7. 2011, 1:40
Sci-fi mám ráda, ale tuhle knihu neznám. Chybí mi tu nějaký ten popis. Nechtěli byste ji někdo trochu přiblížit? Děkuji předem. :)
Dám si ji k přečtení a později zase nakouknu.
Aratar
  7. 4. 2015, 19:08
Poměrně netradiční a zároveň nadčasový scifi román z hlubin mořského oceánu, který Vás hned od prvních stránek chytne a už nepustí. Crichton nám také opět velmi přístupnou cestou načrtne několik fyzikálních zákonů, jejichž fungování jsem dosud měla problém vstřebat. Je to vlastně takové vysvětlení vědy pro naprosté laiky. Velké plus uděluji i za hodně povedenou gradaci příběhu, která je obzvláště v závěru takřka nervy drásající. Jen je škoda, že mi úplně nesedlo posledních čtyřicet stran, v nichž už mi děj přišel poněkud překombinovaný, a našla jsem zde několik drobných nesrovnalostí.
Paity
  4. 9. 2013, 12:59
Srovna bych knihu s filmovým zpracováním a musím konstatovat, že jde vlastně o raritu. Kniha je skvělá a film je také velmi dobrý. To se moc často nestává.
24601
  7. 8. 2013, 11:15
Vůči science fiction jsem měla určité výhrady a předsudky, za něž vděčím Dni Trifidů a vlastně jsem vůbec netušila, co mám od Koule čekat. Kouli jsem s menšími nesnázemi propadla už od začátku a od závěru této knihy jsem se nemohla odpoutat. Je neuvěřitelné, jak dokonale tato kniha byla napsaná, zamilovala jsem si kontrasty postav, jež tam vedle sebe musely žít, obdivuji, že pan Crichton ani na chviličku nenechával pochyby odpočinout. Zpočátku vás nechá, ať si myslíte, že za všechno může jeden určitý člověk a s tím se spokojíte, když se to náhle obrátí o stoosmdesát stupňů a přesto je skutečná pravda stále ještě někde jinde!
Opravdu dokonalé!
Jedna z mých nejoblíbenějších knih!
Prometheus.Nox
  23. 2. 2012, 20:08
Je horší, když vás na životě ohrožuje cizí představivost... nebo vaše vlastní? Skvělé science fiction a napínavý psychothriller v jednom.
haoken
  13. 1. 2012, 21:15
Super napínavé. Skupina vědců, která při zkoumání lodi z budoucnosti objeví i tajemnou kouli. Pozor na manifestace :-) (kdo přečte, pochopí)
Marek Singer
  19. 5. 2016, 23:40
Dokonalá kniha. Miluji hard sci-fi s nádechem tajemna. Je škoda, že jsem viděl nejdříve film a až potom četl knihu - nemělo to na mě takový wow efekt. Ale zase jsem rád, že jsem viděl zfilmovanou verzi, protože jinak bych si tu knihu asi nikdy nepřečetl a přišel bych o tento - alespoň pro mě - skvost.
Moje první kniha od Crichtona, uvidíme, jak mě dokáže upoutat i u jeho dalších děl...