Originální název: Jurassic Park

Leda (2015) 978-80-7335-402-2 471
Knižní klub (1997) 80-85621-35-5 431
Baronet (1997) 80-7176-494-9 431
Baronet (1993) 80-901068-9-7 365

První kniha série Jurský park.

Příběh profesora paleontologie, který spolu s dalšími odborníky zakládá na nevelkém ostrově v Pacifiku druhohorní, jurské safari ve stylu ohromného zábavního parku. Celá věc se jim však vymkne z rukou a ostrov se promění ve smrtící past – začne na něm panovat Tyrannosaurus rex a smečka krvežíznivých velociraptorů. (Založil/a: Rakohammas)

VerenaLord
  28. 2. 2013, 21:29
Na to, že kniha měla vzniknout před natočením filmu, mi to přijde moc filmové. Ale asi je to jen zkreslený dojem. První zhruba polovina knihy je perfektní a čte se jedním dechem, ale jak přijdou situace, kdy zmizí lidská logika a vše se protahuje až do nemožné poslední setiny vteřiny, kdy se dá něco rozhodnout. Škoda, škoda, škoda...
HPL
  9. 11. 2014, 23:20
Úplný začátek je trochu nuda. Potom začne nabíhat hlavní zápletka a celkem dobře i navnadí. Bohužel je prostřední část přes několik míst dost nudná. To ovšem může být způsobeno tím, že jsem viděl film (který ovšem vynechává podstatné množství děje). Oproti filmu je kniha také krapet temnější (díky bohu; ikdyž samozřejmě Spielberg a horor?).
Velmi povedená mi přišla technická stránka - genové inženýrství 90. let a hlavně paleontologie. Ještě povedenejší je kritika společnosti v podání Iana Malcolma (kterého jsem si jinak než Goldbluma představit prostě nedokázal).
Jenže dost superlativů - v ději se postupně kupí až příliš velké množství nelogičností (jen pro příklad: bez udání důvodu se tam objeví gigantická vážka), o situacích typu "na-poslední-vteřinu" rači nemluvě. Druhou výtkou jsou postavy dětí - Tim ještě ušel, přestože se choval až podezřele dospěle, horší to už ale bylo s Lex, jejíž naivní sebestředně hysterické záchvaty mě doháněly k šílenství.
Naštěstí je závěr (cca poslední 1/4 knihy) povedený a děj začne konečně pořádně nabírat obrátky.
Sečteno podtrženo je to pro mě asi zklamání. Od Crichtona jsem čekal trochu víc. Skoro jako by byl se Stevem domluvenej na filmu už od začátku... Poněkud promarněný petenciál, přesto stojí za to, navíc milovníky dinosaurů (přes několik zastaralých teorií) potěší).

PS: předkad z roku 93 katastrofa.
aage
  27. 10. 2012, 3:24
Michael Crichton je z těch autorů, kteří dovedou populární literaturu pozvednout nad úroveň pouhého čtiva, a Jurský park je toho důkazem. Recept je přitom podobný v řadě jeho románů: zápletku založit na domýšlení aktuálních vědeckých poznatků (fascinující představa dinosaurů oživených metodami genetického inženýrství) a rozvinout v dobrodružný příběh zasazený do překvapivě věrohodného prostředí (známá je Crichtonova důkladná příprava, díky které může vyprávění brzdit podrobnými technickými a historickými výklady), to vše okořenit inovativními teoriemi (pro popularizaci nového pohledu na dinosaury udělal Jurský park snad více než práce průkopníků jako Ostrom a Baker:)) a ještě vše zaplácnout nějakým tím inteligentním poselstvím (tolik zredukovaným a zkresleným filmovou adaptací – románový park přece selhal dávno před Nedryho sabotáží). Dohromady to dává čtivou a zábavnou knihu, která ale zvládne i poučit, aniž by smrděla mentorováním.

Jako malého kluka mě tahle knížka nadchla a nijak to nevypadá, že by ke mně s přibývajícími léty měla přestat promlouvat.
scajo
  17. 2. 2016, 11:27
Pokud znáte stejnojmenný Spielbergův komerční trhák (pochybuju, že ne) a máte obavy, že předloha vám nic moc navíc nenabídne, tak jste na omylu. Taky jsem se toho trochu bál, protože film znám nazpaměť a považuju ho za jeden z milníků moderní kinematografie, ale hned první stránky mě přesvědčily, že Crichtonova verze bude od té Spielbergovy až na nejzákladnější dějovou kostru naprosto odlišná. Temnější a dějově mnohovrstevnatější. Zapomeňte na uhlazený film s monumentální hudbou, kde dinosauři sem tam někoho sežerou. Předloha je v prvé řadě kritikou směru vývoje genového inženýrství, které v podstatě nemá mantinely, což z něj dělá potenciální riziko pro celé lidstvo. Příběh o znovuoživení dinosaurů a naivním snu o nejfantastičtějším "zoo" parku na světě je pak demonstrací toho, co se může stát, když se překročí hranice, která měla zůstat nedotčena. Paradoxem je, že i přes povedený dobrodružný sci-fi příběh, který dal vzniknout ve své době nejvýdělečnějšímu filmu všech dob, jsou na knize nejzajímavější názory matematika Iana Malcolma, který na základě teorie chaosu předpovídá nevyhnutelnou katastrofu, dále zmiňovaná kritika moderní vědy a spousta zajímavých alternativních teorií o životě a zániku dinosaurů. Tedy všechno, co film potlačil na minimum. I proto stojí za to si Jurský park přečíst, bez ohledu na to, jestli film znáte nebo ne. I když úplná špička Crichtonovy tvorby to přece jen není.
Miss Utahraptor
  8. 9. 2011, 15:29
„Jak dlouho už tady jste?“ „Asi šedesát bas,“ řekl Grant. Když Morris překvapeně vzhlédl, vysvětlil: „Čas měříme podle piva. Začínáme v červnu se stovkou bas. Zatím jsme jich vypili asi šedesát“ „Třiašedesát, pro přesnost,“ řekla Ellie Sattlerová která dorazila k traileru.“

Od druhého čtení jsem si moc neslibovala. Ano, poprvé jsem byla ohromně nadšená, ale to mi taky bylo deset a moc jsem se nerýpala ve faktografických chybách... Naštěstí jsem mile překvapena. Dinosauři jsou pěkně živí a celkem uvěřitelní, děj rychle ubíhá a mrtvých je víc než ve filmu. No, myslím, že můžu s čistým svědomím říct: "Kam se hrabe film?!" Jsem (téměř) absolutně spokojená, až na toho transformovaného Deinonycha („Velociraptor“).
Ramirez85
  10. 5. 2015, 13:33
Jurský park- film je pro mě osobně srdeční záležitost, jeden z prvních filmů, na kterých jsem byl jako malej kluk v kině. A po návratu domů začala ta správná dino-mánie, figurky, mikiny, encyklopedie o dinosaurech atd. Když tu kdysi nově otevřeli videopůjčovnu, byla VHSka JP zase pro změnu jednou z prvních, kterou jsem si půjčil. Zkrátka tenhle film mě provázel celým mým dětstvím. Ke knížce jsem se dostal až s odstupem víc jak dekády a... dostalo mě to skoro stejně jako tenkrát, Crichton stvořil krásný dobrodružný napínavý příběh, svět dinosaurů, no naštěstí se nespokojil jen s brakovým dějem, o tom, jak lidé utíkají a tyranosauři je požírají, on jde totiž ještě mnohem dál- ke kritice dnešní společnosti, o tom, jak lehce se dají zneužít ničící prostředky, když je člověk multimilionář a hlavně o tom, jak rádi si lidé hrají na bohy...
LadysR2
  3. 6. 2013, 10:26
Váhal jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Slušnej spád, slušná pohádka, ale zbytečně dlouhá. A ve světle jiných mnou hodnocených knih dávám tři
HELLBOY-DB
  18. 11. 2011, 10:43
Kniha je čtivá to nepopírám, ale zhruba od poloviny mě v příběhu začaly vadit situace kdy se velká část věcí rozhodne až úplně v poslední vteřině. A až moc velká chytrost malého kluka.
Toto vše mi připomínalo jako by autor napsal knihu až podle filmu, proto dávám jen ===80%
Casey
  5. 9. 2016, 20:06
Někdo tu psal, že první půlka knížky je lepší než druhá a musím mu dát za pravdu. Ono, kdyby člověk díky zfilmované verzi nevěděl dopředu o co jde, tak to pro něj je asi větší pecka, ale vyhnout se filmu prostě nedá a i já jsem nejdřív viděl film, ikdyž už je to hodně dávno. Každopádně Crichton zdařile pracuje s postupným odhalováním Jurského parku a je zákonité, že se v něm musí dříve či později něco zvrtnout. Postavy mi k srdci moc nepřilnuly, a to ani jedno. Takovou Lex bych hodil T-rexovi k večeři hned, ale je to malá holčička, tak na tu rozmazlenost má trochu právo :-) Knížka stojí za přečtení a vzhledem k proslulosti filmu je to snad i povinnost přečíst.
Jokolo
  13. 1. 2017, 11:22
Je znát, že Crichton knihu psal s vědomím, že bude zfilmována. Snažil se o napětí a přímo "filmové" momenty, kdy se hrdina zachrání na poslední chvíli, což je zprvu osvěžující, potom očekávané a nakonec skoro až nudné, pořád to ale rve kule.
Napínavé to je doopravdy jak kšandy, Crichton zdařile pojal stísněnou atmosféru i na rozlehlých pláních, kdy tyrannosaurus může vyskočit doslova za každým stromem. A taky že skáče. Mezi jednu z nejpovedenějších scén bych rozhodně zařadil plavbu na raftu. Ty pohledy dinosaurů prostě cítíte na vlastní kůži.
Co bych vytkl jsou trošku prvoplánové charaktery - hlavní hrdina v košili s vousem, jeho mladá pohledná side-kick, černý tvrďák s raketometem... Takhle by se dalo pokračovat dál. Je pravda, že Crichton se dílem asi nechtěl vyrovnat Dostojevskému, takže ploché charaktery asi chybou nejsou a vlastně se do knihy můžou i dost hodit, co mi ale vadilo, že až na dvě postavy jiné charaktery nemůžou svým chováním nijak překvapit. Jediné dvě z psychohlediska zajímavé postavy jsou John Hammond - svou zatvrzelostí, zaslepeností a skoro až hloupostí, a hlavně Ian Malcolm, a to tím, že má nějakou myšlenky a hlubší charekter. A hlavně je to prostě fakt fajnšmekr.
Takže celkově se to fakt povedlo, kniha se dá rozhodně přečíst i za jednu noc a i když charaktery nejsou nijak závratné, tak záležet vám na nich bude, což znamená, že knihou jen proletíte, protože dinosauři jsou fakt na každým kroku.
Tardis
  17. 4. 2015, 17:39
Obsahuje spoiler spoiler Stejně jako většina ostatních jsem se nejdříve setkala s filmem, ovšem trochu neobvykle jsem dříve četla i druhý díl, Ztracený svět. Provázání na film se během čtení v mé hlavě docela aktivovalo, zpětně musím ocenit výběr herců na role Hammoda a Malcolma, ti se mi během monologů v knize vybavovali opravdu dobře. Rozhodně oceňuji odchylky od filmového příběhu, je tam víc chytrých monologů, dialogů, dobrých hlášek a víc se tam umírá (a to drsnějšími způsoby).
Menší spoiler: Pouze mne dost vyvedlo z míry úmrtí Iana Malcolma, protože ten je hlavní postavou druhého dílu ve filmu i v knize). Ale třeba prostě došlo ve Ztraceném světe k nějakému zázračnému oživení (takových už tu bylo...)

"Fraktály jsou způsob, jakým se dějí věci. Jeden den vypadá ako celý život. Začnete tím, že děláte jednu věc, ale skončíte něčím úplně jiným. A na konci života vám celá vaše existence bude připadat nahodilá. Celý váš život bude mít podobu jednoho dne. (Crichton, Jurský park)"

Peeters
  16. 5. 2013, 19:52
Autor zde vykopal opravdu vynikající fosilii a dokonce ji oživil takovým způsobem, že se na něj (to dílo) a na něj (toho 3rozměrného Spielbergova tyranosaura) jen tak nezapomene. Jurský park má spád, šťávu, ale hlavně má to mocné genius loci, které je hodno mistrného umu jednoho z nejtalentovanějších spisovatelů, které jsem měl tu čest si přečíst.
Eventful
  11. 10. 2011, 15:02
Četla jsem to když jsem byla menší a už tenkrát se mi to moc líbilo. Film jsem nikdy neviděla a ani po tom nijak netoužím, ráda vzpomínám na to jak to pamatuji z knihy.
velkyrobik
  5. 3. 2015, 20:36
Průměrně dobrá kniha. Technické informace a detaily o genetice jsou zajmavé. Akční scéna s vyhlídkovou jízdou je jedna z mála akčních scén která opravdu funguje. Za zmínku stojí také scéna s útokem na Nedriho. Jinak je zejména za polovinou knihy bohužel spousta akčních scén, kde je často něco, až na poslední moment nebo jsou scény z jiného důvodu nepřesvědčivé. Kniha mi přijde pomalá a na vyjímky málo poutavá, celkově působí jako zbytečně dlouhá.
Childe
  12. 1. 2017, 20:16
Vydáno 1990, trvalo mi tedy celých 26 let než jsem se ke knize dostal, mezitím viděl film a to ne jeden a ne jedenkrát, zahrál několik počítačových her, koupil dětem nespočet čínských dinosaurů, několik encyklopedií, triček, nášivek a kšiltovek, viděl nespočet dokumentů, knih a výstav. To vše inspirováno jedním Crichtonovým příběhem. Jen o málo literárních dílech se dá říct, že vzbudily takový zájem o vcelku, dle mého názoru, veskrze nudný a také těžce dosažitelný vědecký obor, jakým je paleontologie.
Filmový příběh je vskutku ohraný ale kniha je jiná, jen ostrov a postavy a zvířata a jejich znovuzrození jsou stejné. Takže pokud máte zájem vstoupit do druhohor v roli doktora Granta, vstupte bez váhání.
Já dal tentokrát přednost audioknize vyslechnuté při cestách na neustále překopávané paleodálnici D (však víte které). K papírové knize bych se asi dostal až za několik miliónů let.
A to bych v ní tu naklonovanou fosílii mohl představovat i já sám...
Prcek008
  11. 11. 2014, 10:16
Jako většina lidí jsem viděl film dříve než knihu. Naštěstí jsem jej již dostatečně pozapoměl a tak mi nijak neovlivnil děj knihy. Příběh je bezvadný. Crichton má jako vždy téma nastudované do detailu a tak nenarážíte na logické chyby. Co mě ale mírně štvalo, bylo přeskakování mezi třemi až čtyřmi ději najednou, bez nějakého většího upozornění. I přes tuto výtku ale Jurský park rozhodně stojí za přečtení.
Budulman
  24. 9. 2012, 12:07
Knihu jsem četl hned jak u nás vyšla v roce 1993 a tenkrát jsem ji dal během jediné noci a neskutečně jsem si ji užil.
Navíc jsem ji četl pouhý den před tím, než jsem viděl v kině Spielbergův film a díky knize, která byla drsnější, opravdovější, napínavější, jsem si film už tak moc neužil. (ne že by byl špatný, ale oproti knížce je film takový medový, po knize jsem mu už prostě nedokázal uvěřit)
Na svoji dobu to bylo něco naprosto úžasného, výlet do světa, do kterého by se chtěl podívat snad úplně každý kluk.
Momentálně po tolika letech čtu Ztracený svět a jsem zvědavý, jestli první díl překoná.
Richs
  7. 7. 2012, 13:41
Knihu jsem přečetl hned jak u nás vyšla. Byl jsem z ní nadšený, zachvátila mě v té době tzv. "Dinománie". Později jsem si samozřejmě nenechal ujít filmové zpracování, které bylo bohužel o proti knize částečně zjednodušené. Byl jsem rád, že jsem si přečetl knihu dřív než jsem viděl v kině Spielbergův komerční trhák, který zamával světem :-)
Marshal
  23. 9. 2016, 21:53
Když jsem bral tuhle knížku do ruky, mrzelo mě, že už jsem před tím viděl film. Nemuselo. Postavy se jmenují stejně, ale jsou to úplně jiní lidé. Některé situace se zdají být podobné, ale prakticky žádná se nedostala do filmu tak, jak je napsána tady. Na rozdíl od mnohých jsem si užil rozsáhlý úvod, který brilantně tahá čtenáře za nos souhrou náhod a nedopatření. Vychutnal jsem si pohled do zákulisí parku, jeho (dnes již báječně old-schoolového) technického řešení a myslí lidí, kteří ho stvořili. Kniha je výrazně dospělejší a smrt v zubech dinosaura dokáže opravdu pocuchat nervy. Obdivuji, jak autor zvládl akční pasáže - jsou napínavé a hltají se jedním dechem. Škoda jen že jich je tolik. Časem se děj rozpíjí a nové a nové útoky T-Rexe unaví. To, co by mělo být finále kapitole nebo velkým vyvrcholením děje, je často zatlučeno méně napínavými dovětky. Skutečné zlato mezi řádky - alespoň pro mě - jsou monology Iana Malcolma. Málokdo to má o světě tak dobře spočítáno jako tenhle matematik :)
Plk. Cathcard
  26. 1. 2016, 23:24
Nádherná kniha! Prekvapivo, postava Iana Malcolma je tu lepšie rozvinutejšia , než postava Dr. Alana Granta. Myšlienkovo ide o geniálny počin - skĺbiť módu prelomu 80. a 90. rokov, klonovanie, a dinosaury - do jedného dobrodružného príbehu. Trošku mi vadil fakt, že sa v knihe Tyranosaurus vyskytoval až moc často, čím monštrum stratilo ten nádych tajomnosti, ktorého sa mu dostalo vo filme.

Plne to však kompenzuje práve postava Iana Malcolma, ktorého teórie sú naozaj "na zamyslenie" a vo filme samotnom boli z väčšej časti vyradené.

"Keď očakávate, že už je po všetkom, že je už všetko tak, ako má byť ... vtedy príde to najhoršie."
I. Malcolm