Originální název: Rising Sun

Baronet - 2008
ISBN: 978-80-7384-131-7

Baronet (2008) 978-80-7384-131-7 399
Baronet (1993) 80-7176-280-6 286

Po dlouhých patnácti letech opět vychází nejslavnější Crichtonův detektivní román známý též z filmového zpracování. Během velkolepé oslavy doprovázející otevírání americké pobočky velké japonské firmy je nalezena mrtvá žena. A vyšetřování se od svého počátku stává honbou za přízraky v kouřové cloně průmyslových intrik a nelítostných obchodních bitev, v nichž se zajatci neberou.
Román je též odrazem názorů Američanů na tvrdé praktiky japonských obchodních společností té doby, i na jejich vnímání Američanů jako nekulturního národa bez historie. (Založil/a: Rakohammas)

Pend
  29. 7. 2012, 18:21
Výborná detektivka, kde napínavější než psamotné pátrání je odhalování obchodních praktik japonských společností a reakce těch amerických.
scajo
  26. 1. 2013, 11:45
Tohle je bez debat jedno z vrcholných Crichtonových děl. Perfektní moderní detektivka, kde snad ještě zajímavější než zápletka je popis drsných obchodních praktik japonských firem i japonského národa jako takového, a právě z toho obojího nakonec dokonale a naprosto logicky vyplyne, proč a jak se to všechno stalo. Přečetl jsem jedním dechem.
LadysR2
  26. 1. 2013, 13:17
Pro mě nejlepší Crichton! A naopak od Hellboye mě se popis japonského myšlení a hyerarchie líbil. Srovnání myšlení a kultur bylo to, co tuto knihu obohatilo. Jasných 5/5
HELLBOY-DB
  20. 8. 2012, 17:26
Nebylo to špatné, vyšetřování vraždy má celkem spád, ale v porovnání s jinou detektivkou od Crichtona, kterou jsem nedávno četl, tomu něco málo k dokonalosti chybí. Ten nedostatek bych částečně viděl v tom, že mě úplně neoslovily zde zmíněné japonské obchodních praktiky a politické vlivy při prodeji společností. ===80%
Aratar
  15. 11. 2014, 11:45
Pro knihy z japonského prostředí mám slabost, ale žádnou, která by byla zasazena do 20. století jsem do této chvíle nečetla. Fascinuje mě naprosto jiný způsob myšlení, chování a nejvíce asi rozdílné pojetí morálky. Musím uznat, že Crichton ve Vycházejícím slunci všechny tyto aspekty vystihl naprosto přesně a jako bonus je ještě zabalil do moderně pojaté detektivky s prvky thrilleru. A verdikt? Kniha se četla jedním dechem (dočetla jsem ji za dva dny) a každou další kapitolou jsem z ní byla nadšenější a nadšenější. Škoda, že se k tomuto tématu Crichton už nevrátil, námětů z předchozího života detektiva Smithe by bylo hned několik.