Otrantský zámek

Otrantský zámek Originální název: The Castle of Otranto
Poprvé vydáno celosvětově: 1765

Odeon - 1970

Odeon (1970)

Ústřední vyprávění se točí kolem tyranského otrantského knížete Manfréda a jeho rodiny. Na počátku příběhu jsme svědky záhadné události: smrti Konráda, Manfrédova syna a dědice, jehož rozdrtí obrovská chocholatá přilbice. Nevysvětlitelná příhoda rozehraje řadu dalších událostí, jež posléze vedou k návratu skutečného dědice zámku. V podstatě vše se odehrává v tomto rodinném sídle plném sklepů a tajných chodeb; zámek se stává nejen dějištěm, ale i ztělesněním záhadných úmrtí a pronásledování. Z velké části fantastcký děj je zasazen do rytířského středověku, nicméně zabývá se i násilnickými sklony a postavy staví do extrémních psychologických situací. Krutost, tyranie, smyslnost, násilí - to vše spolu s typickým prostředím se stalo tradičním rysem gotických vyprávění. (Založil/a: Inzago)

Horace Walpole Horace Walpole
*24.9.1717 - †2.4.1797

Noctua
  19. 8. 2014, 13:11
Těšila jsem se, že si přečtu "hororový" příběh zase trochu jiný, než jsou horory dnešních dní. Časový odstup jeho vzniku jsem pociťovala jako možnost objevit něco nového a napínavého. Ale bohužel. Přestože se Otrantský zámek pyšní označením "zakladatel" gotického románu, nenaplnil moje očekávání. Možná jsem špatně pochopila význam gotického románu jako takového. Směsice romantismu, horroru a rytířských ctností je sice lákavá směska, ale zrovna v Otranstském zámku se obyvatelé tajemného panství zmohli jen na "Óch... Ách.. Ích... sličný jinochu..., ctnostná andělská panno..., zpropadený bídáku..." No a to je tak všechno. To ONO očekáváné tajemno, napětí a horor se omezilo na jednoho přerostlého ducha na konci příběhu a jednu tajnou chodbu popsanou na cca 10 řádkách. Charaktery postav jsou tak povrchní a nestálé, že ani nevíte kdo je ten bídák a kdo je ta andělská panna. Všichni mění názor, náladu a náklonost tak často, že je vlastně jedno kdo s kým patří k sobě. A jejich konec si představuji tak, že autor tahal z klobouku lístečky s osudem a ten pak určil jednotlivým postavám. Takže nic zázračného se nekonalo.