Dumy samotářského chodce

Dumy samotářského chodce Originální název: Les Reveries du Promeneur Solitaire
Poprvé vydáno celosvětově: 1782

Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1962)

V Dumách samotářského chodce poznáváme Rousseaua "opuštěného a opomíjeného", rozpolceného mezi láskou k samotě a touhou po společnosti, snažícího se zahnat své paralyzující vnitřní pochybnosti i nepotlačitelnou potřebu hovořit ke svým pronásledovatelům. Přitažlivost románu pramení právě z tohoto napětí mezi střízlivým, meditativním a filosofujícím tónem a vášnivou zuřivostí namířenou proti neduhům společnosti. Rousseau nás chce sice přesvědčit, že je sám se sebou smířený a v podstatě vděčný za svůj nedobrovolný azyl, nicméně pocit bezpráví a uražené hrdosti jeho úsilí neustále podemílá. Jak jeho životní situace, tak vnitřní rozpoluplnost z něho činí jednoho z prvních - a fascinujících - moderních prototypů literárního psance. (Založil/a: Inzago)

Hochturn
  14. 10. 2012, 11:09
Možné vnímat jako filosofický dovětek k Rousseauově životní filosofii. Pro rejpaly nabízí materiál k hanění, ale pro pozorné čtenáře naopak pohled na rozpolcenost Rousseauovy osoby.